esteban-lopez-Ifx9v_vnB9c-unsplash

Witeksyna kolejnym zbawiennym składnikiem konopi

Co to jest witeksyna? Jest to najmniej popularny składnik konopi, który mimo braku tej popularności nie jest w niczym gorszy niż inne związki zawarte w konopiach takie jak THC, CBD czy mircen. Witeksyna to wolna od działania psychoaktywnego substancja którą klasyfikuje się jako flawonoid. Znajdziemy ją również w głogu jednoszyjkowym, który był nieocenionym w swej skuteczności zielem, często stosowanym w medycynie ludowej. Głóg stosowano w krwawieniach wewnętrznych ale i również w problemach sercowych. Ceniony był szczególnie za brak skutków ubocznych.

Badania prowadzone nad składem oraz zastosowaniem konopi, które stają się alternatywą dla coraz większej ilości schorzeń, doprowadziły do uzyskania odpowiedzi na między innymi pytanie co oferuje nam witeksyna zawarta w konopiach. Okazuje się, że nie znajduje się tam przypadkowo. Jak wiemy w konopiach znajdują się m.in. terpeny, kannabinoidy oraz inne flawonoidy które oddziałując wzajemnie na siebie tworzą efekt synergii. Efekt ten jest niesamowicie ważny i wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo oraz skuteczność stosowania produktów konopnych.

Jak się okazuje, nie tylko w „grupie siła”. Witeksyna sama w sobie wykazuje działanie przeciwnowotworowe ale również przeciwutleniające, przeciwbólowe  i neuroprotekcyjne. Badania przeprowadzone w Korei Południowej pokazały, że związek ten ma bezpośredni wpływ na rozwój komórek raka jelita grubego. Naukowcy zauważyli, że flawonoid ten uruchamia apoptozę w komórkach raka, a więc aktywuje śmierć tych komórek. Ponadto zahamował wzrost nowotworu oraz oddziaływał na komórki rakowe HCT-116! To niezwykle istotne informację, ponieważ zwykle stosowane chemioterapie nie wpływają na ten typ komórek.

W 2019 roku przebadano witeksyne pod kątem leczenia raka płuc. Jak się okazuje, witeksyna zmniejszała żywotność komórek A549 (nie drobnokomórkowego raka płuc) w sposób zależny od dawki, prawie bez toksyczności wobec normalnych ludzkich komórek nabłonka oskrzeli. Witeksyna zwiększała również (zależnie od dawki) apoptozę komórek rakowych.

Badania przeprowadzone pod kątem neuroprotekcyjnego zastosowania witeksyny ukazały, że „przyczynia się do wzrostu czynników i szlaków neuroprotekcyjnych oraz przeciwdziała celom, które indukują neurodegenerację, takim jak nierównowaga redoks, zapalenie nerwów, zaburzenia agregacji białek oraz zmniejszenie upośledzenia funkcji poznawczych i / lub ruchowych.”

Witeksyna była bliska ludziom już wieki temu. Wiele roślin używanych w medycynie chińskiej zawierało ją w swym składzie. Obecna w konopiach jest dla nas na wyciągnięcie ręki, a dobrodziejstwa jakie w sobie skrywa, mogą stać się naszym wybawieniem w czasach, gdy farmakologia nie raz zawodzi.

„A Brief Review on the Neuroprotective Mechanisms of Vitexin” https://new.hindawi.com/journals/bmri/2018/4785089/

„A review on the pharmacological effects of vitexin and isovitexin” https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0367326X16304488

„Molecular targets of vitexin and isovitexin in cancer therapy: a critical review.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28891090

„Vitexin induces apoptosis by suppressing autophagy in multi-drug resistant colorectal cancer cells” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5790463/

„Vitexin induces apoptosis through mitochondrial pathway and PI3K/Akt/mTOR signaling in human non-small cell lung cancer A549 cells” https://biolres.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40659-019-0214-y

podziel się wpisem:

kategorie wpisów

facebook

social media

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!