greta-scholderle-moller-HE5wV1UaUf4-unsplash

Urugwaj: Czy legalizacja zwiększyła konsumpcję konopi wśród młodzieży?

W 2013 roku Urugwaj stał się pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował marihuanę dla dorosłych na poziomie krajowym. Eksperyment kraju z Ameryki Południowej z legalnym dostępem w celach rekreacyjnych do konopi wkroczył już w siódmy rok, dając naukowcom wystarczająco dużo czasu na ocenę długoterminowych skutków po zalegalizowaniu marihuany.

Najczęstszym problemem wskazywanym przez przeciwników przy próbie legalizacji konopi jest obawa przed wzrostem ich konsumpcji wśród nastolatków. Liczne badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych dla osób dorosłych wykazały, że obawy te są bezpodstawne, a nowe badanie na najbardziej dojrzałym rynku konopi rekreacyjnych na świecie właśnie potwierdziło ten wniosek.

W najnowszym badaniu naukowcy sprawdzili wpływ legalizacji konopi i pełnoprawnej konsumpcji marihuany przez dorosłych na zażywanie ich przez młodzież w Urugwaju. Badacze zgromadzili dane z ankiet przeprowadzonych wśród uczniów szkół średnich z Montevideo i centralnych regionów kraju. W tych badaniach młodzież została poproszona o samodzielne zgłoszenie zażywania konopi indyjskich.

Zespół naukowców porównał zebrane przez siebie informacje z podobnymi danymi zebranymi od nastolatków w Chile, gdzie konopie indyjskie są nadal zabronione. Po przeanalizowaniu danych autorzy badania stwierdzili, że „nie ma dowodów”, że decyzja Urugwaju o legalizacji marihuany ma negatywny wpływ na ilość konsumentów wśród nastolatków. Naukowcy nie stwierdzili również różnicy w postrzeganym ryzyku używania konopi indyjskich między nastolatkami z Urugwaju i Chile.

W Urugwaju 58 procent nastolatków twierdziło, że marihuana jest dla nich dostępna, w porównaniu do 51 procent chilijskich nastolatków. Choć  urugwajskim nastolatkom łatwiej jest zdobyć konopie, nadal nie są bardziej skłonni do jej konsumpcji bardziej niż ich rówieśnicy w Chile.

„Nasze ustalenia potwierdzają tezę, że stanowe podejście Urugwaju do zaopatrzenia w konopie indyjskie może zminimalizować wpływ legalizacji na używanie konopi przez młodzież.[…] Nasze ustalenia potwierdzają tezę, że stanowe podejście Urugwaju do zaopatrzenia w konopie indyjskie może zminimalizować wpływ legalizacji na używanie konopi przez młodzież. Jednocześnie nasz okres badań stanowi okres przejściowy: dostęp do apteki, zdecydowanie najpopularniejszy sposób dostępu, był dostępny dopiero latem 2017 r. Dodatkowe badania będą ważne, aby ocenić długoterminowe skutki pełnego wdrożenia system legalizacji.” – podsumowali autorzy badania.

Choć badanie ma swoje ograniczenia, to jego wyniki potwierdzają dziesiątki innych raportów pokazujących, że legalizacja nie prowadzi jednak do wzrostu wskaźnika używania konopi indyjskich przez nastolatków. W kilku badaniach, w tym w jednym przeprowadzonym przez rząd Stanów Zjednoczonych, stwierdzono, że spożycie marihuany przez nastolatków faktycznie spadło lub pozostało na tym samy poziomie w stanach gdzie pozwolono na jej konsumpcję dorosłym obywatelom.

„The impact of cannabis legalization in Uruguay on adolescent cannabis use” https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S095539592030089X

podziel się wpisem:

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!