Papierosy. Tak popularna używka wśród społeczeństwa, często niestety towarzyszy człowiekowi od wczesnych lat życia. Jako bierni palacze lub konsumenci wyrobów tytoniowych, narażamy swój organizm na szkodliwe działanie związków zawartych w papierosach – i to o zgrozo – całkiem legalnie. Papierosy mają w sobie wiele składników które niestety nie mają pozytywnego wpływu na nasze zdrowie, a wręcz przeciwnie, są dla nas szkodliwe. Mimo panującego jeszcze w społeczeństwie przekonania, że to konopie są destrukcyjnymi dla nas roślinami, tak naprawdę to papierosy przynoszą ogromne szkody społeczeństwu.
Nowo opublikowane badanie wykazało, że konopie mają mniejszy wpływ epigenetyczny na ludzi niż tytoń, co może oznaczać, że rzadziej powodują wady wrodzone oraz choroby.
Według nowego badania epigenetycznego opublikowanego niedawno w magazynie medycznym Translational Psychiatry, używanie konopi indyjskich tworzy mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia zmian w ludzkim DNA, niż używanie tak popularnego na świecie tytoniu.
Kilkadziesiąt lat wcześniejszych badań pokazuje, że geny odgrywają ważną rolę w tym, jak ludzie reagują na określone leki, a także wpływają na to, czy istnieje większe lub mniejsze prawdopodobieństwo uzależnienia się od narkotyków. Wiadomo również, że zażywanie narkotyków powoduje tymczasowe lub trwałe zmiany w DNA użytkownika, w drodze procesu zwanego metylacją DNA.
Metylacja DNA jest procesem biologicznym, w którym grupy metylowe są dodawane do cząsteczki DNA, tworząc sygnał, który może dezaktywować określony gen. Naukowcy twierdzą, że błędy w procesie metylacji mogą uczynić osobę bardziej podatną na choroby, takie jak rak, toczeń lub dystrofia mięśniowa, lub zwiększać prawdopodobieństwo przeniesienia wad wrodzonych na dzieci.
Naukowcy odkryli również, że czynniki środowiskowe, takie jak używanie narkotyków lub alkoholu, stres, dieta, wysiłek fizyczny i infekcje bakteryjne mogą zmieniać normalny proces metylacji, zwiększając ryzyko choroby. Niektóre z tych zmian wydają się być trwałe, podczas gdy inne są dynamiczne i tymczasowe. Na przykład badania wykazały, że wyższe wskaźniki metylacji DNA zmieniają się u palaczy tytoniu, ale tempo tych zmian może wrócić do normy, jeśli osoba rzuci palenie.
Zespół naukowców z Nowej Zelandii postanowił odkryć, w jaki sposób marihuana zmienia proces metylacji DNA w porównaniu z tytoniem. Naukowcy wykorzystali dane z Christchurch Health and Development Study, badania podłużnego, które śledziło 1265 dzieci urodzonych w 1977 roku przez całe życie. Osoby te były badane 24 razy między urodzeniem a 40 rokiem życia, a badacze pobrali próbkę krwi od większości uczestników w wieku 28 lat.
Niniejsze badanie przygląda się 96 uczestnikom, którzy przesłali próbkę krwi, i opisuje ich dożywotnie używanie narkotyków. Badacze podzielili pulę tematów na dwie grupy: tych, którzy używali zarówno marihuany, jak i tytoniu, i tych, którzy używali tylko marihuany. W przypadku użytkowników wyłącznie marihuany badacze ograniczyli tematy do tych, którzy używali puli przez trzy lata lub dłużej lub spełniali kryteria zaburzenia używania konopi indyjskich.
Korzystając z próbek krwi, badacze wyodrębnili DNA każdego pacjenta w celu jego analizy. Wyniki powiązały konopie indyjskie z metylacją DNA w wielu genach, ale wyniki były mniej ekstremalne niż te spowodowane przez tytoń. „Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami o narażeniu na tytoń zaobserwowaliśmy największą różnicową metylację konopi indyjskich wśród użytkowników tytoniu w genach AHRR i F2RL3” – wyjaśniają autorzy badania. „Zmiany te nie były jednak widoczne w danych dotyczących samych konopi”.
Zdaniem autorów badania: „wpływ używania konopi indyjskich na dojrzały metylom ludzki krwi różni się i jest mniej wyraźny, niż wpływ używania tytoniu. Koniecznie są również, dalsze badania tej korelacji oraz przeprowadzenie dokładniejszych testów”.
„Genome-wide DNA methylation analysis of heavy cannabis exposure in a New Zealand longitudinal cohort” https://www.nature.com/articles/s41398-020-0800-3