robert-baker-Q3EoKEXgrJs-unsplash

Terpeny w konopiach

Dotychczas powstało ok. 10 000 artykułów naukowych, które poruszały kwestię zastosowania oraz składu marihuany. Nie raz spotkać się można ze stwierdzeniem, że konopie to najbardziej przebadane rośliny na świecie. Wszystko przez ich skomplikowany skład oraz właściwości tych składników na organizmy żywe. W badaniach przeprowadzanych na całym świecie, zidentyfikowano ponad 500 różnych substancji chemicznych, z których najbardziej znane są kannabinoidy, ze względu na tak stygmatyzowaną społecznie substancję THC. Lecz gdy już pominiemy tetrahydrokannabinol i inne kannabinoidy zauważymy, że w składzie konopi znajdziemy również terpeny, flawonoidy oraz alkoloidy, a wciąż to nie wszystkie substancję które występują w konopiach.

Najcenniejsze dla nas ludzi są składniki substancji znajdującej się na włoskach, które pokrywają roślinę. Włoski te to „trichomy”, czyli gruczoły żywiczne. Trichomy slużą konopiom do ochrony kwiatów przed promieniowaniem UV-B oraz chronią je przed niepożądanymi owadami. Włoski są tak małe, że należy użyć mikroskopu by lepiej je zobaczyć, a gdy już je powiększymy zauważymy na ich szczytach kropelki żywicy którą wytwarzają. W żywicy tej znajdują się wszystkie tak pożądane substancję, między innymi terpeny.

Terpeny to składnik konopi, który wpływa na ich smak oraz zapach. Obecnie wykryto ok. 120 różnych terpenów w konopiach, które możemy znaleźć również w innych roślinach. Ich występowanie w konopiach nie ogranicza się jedynie do zapewniania im specyficznego zapachu czy smaku, lecz same w sobie posiadają również właściwości korzystne dla organizmu. Terpeny zawarte w konopiach potrafią modyfikować niektóre niepożądane efekty związane z zażywaniem THC, np. ograniczając utratę pamięci krótkotrwałej. Terpeny to również związki które same w sobie potrafią działać leczniczo, gdyż wykazują własne działanie farmakologiczne, niektóre z nich cechują właściwości przeciwzapalne oraz znieczulające, a inne są silnymi antybiotykami. Niestety wciąż mało czasu poświęca się badaniom nad wszystkimi właściwościami terpenów, jednak wiadomo, że tak jak w przypadku kannabinoidów, tak i przy terpenach, odmiana konopi przekłada się na kombinację w jakiej terpeny występują. Biorąc pod uwagę ilość różnych terpenów oraz ich możliwości lecznicze, są drugimi po kannabinoidach substancjami w konopiach które działają korzystnie na ludzki organizm, a więc również dzięki nim marihuana posiada swoje medyczne właściwości.

W grupie „konopnych” terpenów znajdziemy:

Linalol który charakteryzuje kwiecisty zapach. Zapobiega napadom padaczkowym, atakom niepokoju oraz bezsenności. Działa przeciwbólowo. Występuje również w cytrusach, palisandrze, lawendzie.

Kariofilen o pikantnym zapachu, który działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, oraz przeciwgrzybiczo. Występuje również w goździkach i czarnym pieprzu.

Mircen o ziemistym i piżmowo-korzennym zapachu, działający uspokajająco oraz relaksująco. Leczy stany zapalne oraz bóle i skurcze. „Mircen wykazuje wyraźne działanie przeciwzapalne i antykataboliczne w ludzkich chondrocytach, a zatem jego zdolność do zatrzymania lub przynajmniej spowolnienia niszczenia chrząstki i progresji choroby zwyrodnieniowej stawów zasługuje na dalsze badania”. Tak działanie tego terpenu określają badania opublikowane w European Journal of Pharmacology (link nr.1). Występuje również w mango.

Limonen o cytrusowym zapachu, występuje również m.in. w jałowcu i mięcie. Odnotowano pozytywny wpływ leczniczy na refluks, depresje oraz stany grzybicze.

Pinen o słodkim, sosnowym zapachu. Występuje również w bazylii, pietruszce, koperku oraz igłach sosny. Leczy astmę i stany zapalne.

Humulen o zapachu chmielu, występuje również w nim oraz w kolendrze. Zmniejsza apetyt, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.

Terpinen o drzewnym zapachu. Występuje w jabłkach, kwiatach bzu, drzewach  iglastych. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo. Walczy z bezsennością.

Fitol ma delikatny, ledwo wyczuwalny zapach i występuję też w zielonej herbacie. Ułatwia zasypianie.

Terpeny to niestety wciąż niedocenione składniki konopi, które mają niezwykle pozytywny wpływ na ludzki organizm. Badania zatytułowane “The Entourage Effect” dowiodły, że terpeny najskuteczniejsze działanie wykazują w połączeniu z kannabinoidami. Dzięki efektowi synergii, terpeny mają bezpośredni wpływ na pozytywne działanie medykamentów konopnych oraz leczenia samą medyczną marihuaną.

  1. „Evaluation of the anti-inflammatory, anti-catabolic and pro-anabolic effects of E-caryophyllene, myrcene and limonene in a cell model of osteoarthritis” https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0014299915000412
  2. „Cannabinoid Receptor 1 Binding Activity and Quantitative Analysis of Cannabis sativa L. Smoke and Vapor” https://www.jstage.jst.go.jp/article/cpb/58/2/58_2_201/_pdf
  3. „Essential oil of Cannabis sativa L. strains” https://druglibrary.net/olsen/HEMP/IHA/jiha4208.html

podziel się wpisem:

kategorie wpisów

facebook

social media

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!