jhon-david-plAYVXwJ5cA-unsplash

Szczep “Black Swan” w walce z rakiem trzustki

Firma Flavacure zajmująca się odkryciami i opracowywaniem leków, uzyskała status sierocego leku dla swojego głównego kandydata na lek, flawonoidu konopii indyjskiej Caflanone (FBL-03G), przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), po udanej demonstracji jego skuteczności terapeutycznej w progresji nowotworu u zwierząt z rakiem trzustki.

Obecnie firma jest na dobrej drodze by rozpocząć badania kliniczne nad leczeniem raka trzustki za pomocą Caflanone na wiosnę. Badania uzyskały silne poparcie Uniwersytetu Harvarda i innych zaangażowanych w medyczne zastosowanie konopi uczelni. W wywiadzie dla Medical Cannabis Network, wiceprezes wykonawczy oraz współzałożyciel badań Clark Swanson przedstawił swoje stanowisko dotyczące zastosowania flawonoidu w leczeniu raka trzustki. Badania Flavocure nad Caflanone postępują w szybkim tempie i zostaną wprowadzone do fazy 1/2 badań klinicznych jeszcze w tym roku.

„Jesteśmy bardzo podekscytowani tym etapem rozwoju firmy i pionierskimi nowymi immunoterapiami. W trzecim kwartale ubiegłego roku otrzymaliśmy od FDA oznaczenie leku sierocego na FBL-03G. Daje nam to wiele wyraźnych zalet. Badania trwają w Harvard Medical School, instytucji, której powierzono opracowanie i współpracę niektórych z najbardziej udanych leków na świecie. Badania umożliwiające badanie nowych leków (IND) są już zasadniczo zakończone i jesteśmy pewni wyników i długo oczekiwanego etapu klinicznego opracowywania leków przez naszą firmę ”.

Flawonoidy znajdują się we wszystkich rodzajach konopi, odpowiadają za ich różnorodność smaku i koloru, w zależności od zawartych flawonoidów. Obecnie w całej naturze znaleziono około 6000 flawonoidów. Caflanone, lub FBL-03G, pochodzi z endemicznego szczepu marihuany sativa występującego na Jamajce o nazwie Black Swan.

Niezwykle wartościowy szczep został odnaleziony przed doktora Lowe – prezesa firmy Flavacure na Jamajce i został oznaczony jako „Black Swan” ze względu na jego bogate spektrum flawonoidów. Zazwyczaj zawartość flawonoidów roślin konopi indyjskich jest znacznie mniejsza niż 1%, średnio mniej niż 0,14%. Jako taki, Caflanone z konopi do celów farmaceutycznych został wyprodukowany w oparciu o zastrzeżony schemat syntetyczny.

„Od Black Swan spodziewamy się opracowania innych nowych leków, które zostaną jeszcze odkryte przez naukowców. Flavocure wyodrębnił ten szczep, a nasza praca nad cząsteczkami pochodzącymi z roślin jest kontynuowana. ” – wyjaśnia naukowiec.

Leczenie raka trzustki za pomocą konopi indyjskich jest możliwe. Badania przedkliniczne przeprowadzone w Harvard Medical School nad zastosowanie Caflanone potwierdziły jego potencjał terapeutyczny w trudnym do leczenia raku trzustki u zwierząt. Nie jest to pierwszy lek sierocy oparty na flawonoidzie jaki opracowała firma. Wcześniej był to krezol- również pochodzący z konopi Black Swan, którego użyto w leczeniu ostrej białaczki szpikowej (AML). Niewątpliwym atutem takiej terapii jest również udowodniona w badaniach nietoksyczność Caflanone.

Zdaniem autorów badania, potencjał terapeutyczny oby flawonoidów będzie wzmocniony, gdy te będą działać wspólnie. Zjawisko synergii w przypadku tych dwóch flawonoidów może dać nam niesamowity efekt. Na razie jednak musimy poczekać na przeprowadzenie dokładnych badań które opiszą wszystkie możliwe skutki oraz potencjalne efekty płynące z takiej terapii.

Firma pragnie skupić się na potencjale medycznym płynącym z natury, by w jak największym stopniu pomóc chorym na raka trzustki. Rekrutacja do badań ma rozpocząć się w pierwszym kwartale 2020 roku oraz obejmować wschodnie i zachodnie regiony wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

Źródło: https://www.healtheuropa.eu/black-swan-rare-jamaican-cannabis-strain-could-treat-pancreatic-cancer/96424/

podziel się wpisem:

kategorie wpisów

facebook

social media

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!