podziemie_nadziei_mobile

Podziemie nadziei – pierwszy polski film pokazujący walkę o medyczną marihuanę

Medyczna marihuana to temat wciąż bardzo kontrowersyjny. Pomimo, iż teoretycznie w 2017 roku w Polsce oficjalnie zalegalizowano jej użycie do celów medycznych, to w praktyce do dziś wciąż jest niedostępna w aptekach. Dlatego też niestety pacjenci wciąż muszą zaopatrywać się w nią nielegalnie na czarnym rynku i ryzykować konsekwencjami prawnymi. Trudną drogę do legalizacji medycznej marihuany w Polsce i często tragiczne historie pacjentów, ale także naukowy aspekt problemu Jan Bluza i Bartłomiej Bartosiewicz pokazali w pełnometrażowym filmie dokumentalnym „Podziemie nadziei”.

Środowisko polskich zwolenników medycznej marihuany

To niesamowita produkcja, której bohaterami są pierwsi pacjenci legalnie i nielegalnie leczeni tym nietypowym na pierwszy rzut oka medykamentem. Obraz pokazuje historię dzieci z epilepsją i chorych na raka, którzy nie tylko muszą walczyć z często nieuleczalnymi schorzeniami, ale także z biurokracją oraz stereotypami dotyczącymi medycznej marihuany, kojarzonej przede wszystkim z narkotykiem. W filmie nie brakuje wywiadów z naukowcami, lekarzami i aktywistami, ale twórcy chętnie oddają głos samym pacjentom lub ich opiekunom.

Tytułowe podziemie nadziei to zatem środowisko polskich zwolenników medycznej marihuany – od chorych i ich rodzin, poprzez lekarzy, którzy proponują swoim pacjentom taką terapię, aż po działaczy ruchów legalizacyjnych i tych, którzy lecznicze preparaty sprowadzają z zagranicy lub produkują na miejscu.

Pomysł i realizacja

Pomysł na film powstał w 2015 roku, kiedy w Polsce pojawili się pierwsi pacjenci leczący się tym kontrowersyjnym i zakazanym lekiem. Zdjęcia trwały ponad trzy lata i realizowane były nie tylko w Polsce. Twórcy odwiedzili wraz z kamerą także Izrael, Hiszpanię i Słowenię, aby porozmawiać z najważniejszymi światowymi naukowcami badającymi kannabinoidy, oraz pokazać jak inne kraje rozwiązały problem dystrybucji medycznej marihuany, tak żeby była naprawdę dostępna, tania i dobrej jakości.

Celem jaki przyświecał Janowi Bluzie oraz Bartłomiejowi Bartosiewiczowi podczas realizacji projektu było, aby ich film przyczynił się do zwiększenia świadomości polskiego społeczeństwa – nie tylko, jeśli chodzi o samo użycie kannabinoidów w medycynie. Dokument skierowany jest także do polityków, którzy wciąż się boją marihuany – na tyle, że nie zezwalają pacjentom na uprawę na własny użytek, ani także na uprawy przez polskie instytuty i firmy. Przez to wciąż ci, którzy mogliby z niej skorzystać takiej możliwości nie mają.

Nagroda publiczności

„Podziemie nadziei” jest niezależną produkcją, finansowaną z prywatnej kieszeni twórców, a także współfinansowaną ze środków uzbieranych na platformie crowdfundingowej. Jego premiera odbyła się na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WatchDocs Prawa Człowieka w Filmie, gdzie film zdobył nagrodę publiczności.

PODZIEMIE NADZIEI

Gatunek: dokument
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 85 min
Reżyseria: Jan Bluz
Zdjęcia: Bartłomiej Bartosiewicz, Przemysław Chojnacki, Radosław Furmanek, Kamila Mysłek
Montaż: Przemysław Chojnacki
Muzyka: Piotr Suwal Suwalski
Produkcja: Jan Bluz i Bartłomiej Bartosiewicz

podziel się wpisem:

kategorie wpisów

facebook

social media

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!