alex-harvey-pMhS-1SzOEc-unsplash

Oszukać czas konopiami

Organizm ludzki, jak każdy inny żyjący na naszej planecie z wiekiem ulega zmianom. Zmiany te wiążą się z dojrzewaniem, a później ze starzeniem się. Od wieków ludzie starają się odwrócić lub chociaż zatrzymać ten proces. Czy kiedyś im się to uda?

Konopie znane są ze wszechstronnych właściwości leczniczych. Pomagają nam na co dzień w wielu schorzeniach takich jak padaczka, jaskra, choroba Parkinsona, nowotwory i wiele, wiele innych… Ale czy przyszłoby Wam do głowy, że mogą również wpływać na tempo w jakim się starzejemy? Badania opublikowane w Nature Medicine pokazują, że marihuana może mieć wpływ na tempo starzenia się mózgu, a nawet jest w stanie cofać procesy degeneracyjne które są wynikiem starzenia się organizmu.

Badanie przeprowadzone na gryzoniach, a konkretnie na myszach udowodniło, że zażywanie THC jest w stanie pomóc w zachowaniu sprawności naszego mózgu i opóźnieniu jego starzenia się. Długotrwałe i regularne podawanie THC starym osobnikom mysz, niskich dawek tetrahydrokanabinolu skutkowało osiągnięciem przez nie poziomu pamięci odpowiedniej dla dwumiesięcznych mysz. Naukowcy z University of Bonn oraz The Hebrew University of Jerusalem uznali, że wykorzystanie mysz do tego testu jest najlepszym wyborem, ponieważ ich życie jest stosunkowo krótkie, a problemy wynikające ze starości nad którymi skupili się naukowcy występują już po pierwszym roku życia tych zwierząt. Gryzoniom w wieku dwóch, dwunastu i osiemnastu miesięcy podawano określone dawki THC przez 4 tygodnie. Po tym czasie na nowo przebadano umiejętności poznawcze, orientację i pamięć gryzoni.  Grupa której podawano placebo poddała się naturalnym procesom starzenia, natomiast w starszej grupie w której podawano THC przywrócono badane funkcje do poziomu porównywalnego z tym osiąganym przez dwumiesięczne myszy.

„Leczenie całkowicie odwróciło utratę pamięci u starych myszy. Następne kroki naukowcy muszą wykonać w laboratorium, chemicznie badając THC właśnie pod względem zdolności do odwracania procesu starzenia).” – powiedział profesor Andreas Zimmer.

Działanie marihuany dla niektórych stale jest kontrowersyjnym tematem ze względu na zawarte w niej THC. Na nasze szczęście nie tylko THC ma wpływ na hamowanie procesu starzenia się. Olej konopny jest jednym z najlepszych olei roślinnych dla naszej skóry. Jego pielęgnacyjne właściwości zawdzięcza głównie zawartych w nim nienasyconych kwasów tłuszczowych (zawiera ich aż 80%), w tym kwasów omega-6 oraz omega-3 które występują w idealnej proporcji 3:1. Olej konopny bogaty jest również w proteiny, antyoksydanty, aminokwasy, witaminę A, D, E i K – a więc zawiera pełen zestaw substancji odmładzających naszą skórę. Dzięki występowaniu w oleju fosfolipidów, kannabidiolu, fitosteroli oraz terpenów ma on właściwości regenerujące oraz ochronne które czynią go oraz kosmetyki z jego zawartością skutecznymi środkami pielęgnującymi naszą skórę bez względu na jej rodzaj. Olej konopny odbudowuje płaszczy hydrolipidowy naskórka, zachowując w ten sposób skórę przed wysuszeniem dzięki czemu zostaje miękka i gładka przez dłuższy czas, a zmarszczki powstają wolniej i są mniej widoczne.

Na rynku kosmetycznym dostępne są kremy, toniki, balsamy, maści, masła, żele, mydła, szampony i wiele innych produktów zawierających olej konopny. Każdy więc znajdzie dla siebie najodpowiedniejszy sposób na korzystanie z dobrodziejstw konopi, które mogą pomóc w spowolnieniu starzenia się naszego organizmu od wewnątrz i na zewnątrz.

podziel się wpisem:

kategorie wpisów

facebook

social media

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!