esteban-lopez-iJOR5UyUlaY-unsplash

Opioidy: 72% uzależnionych respondentów odczuło poprawę dzięki marihuanie

Naukowcy z Johns Hopkins University twierdzą, że jest już wiele wystarczających dowodów na to, że konopie indyjskie mogą być jedynym rozwiązaniem dla światowej epidemii nadużywania opioidów.

Naukowcy jednej z najlepszych amerykańskich instytucji badawczych stwierdzili, że wyniki ich ostatniego badania są tak przekonujące, że w pełni uzasadniają próby kliniczne w celu sprawdzenia zdolności marihuany w leczeniu uzależnień od opioidów.

Ostatnie badanie przeprowadzone przez Johns Hopkins University Medical School przeprowadziło ankietę wśród 200 osób, które twierdziły, że spożywają zarówno marihuanę, jak i opioidowe środki przeciwbólowe. Badanie miało na celu ustalenie, czy respondenci odczuli, że konopie indyjskie pomogły lub pogorszyły walkę z uzależnieniem od opioidów.

Spośród 200 wszystkich respondentów 125 twierdziło, że stosowali konopie do radzenia sobie z bolesnymi objawami odstawienia związanymi z intensywnym używaniem opioidów. Prawie trzech na czterech respondentów (72 procent) stwierdziło, że marihuana pomogła im przetrwać wstrząsający okres odstawienia, który może trwać kilka dni, a nawet tygodni. Tylko 6,4 procent stwierdziło, że marihuana pogorszyła ich samopoczucie. Pozostała część zgłosiła mieszane wyniki lub brak efektów.

Objawy, które zdaniem respondentów najbardziej uległy złagodzeniu lub całkowicie zniknęły to lęk (76,2% respondentów), drżenie (54,1%), problemy ze snem (48,4%), bóle kości i mięśni (45,9%), niepokój (45,1%), nudności ( 38,5 procent) i potrzeba zażycia opioidów (37,7 procent).

„Wskaźniki odzwierciedlające uczestników, którzy doświadczyli poprawy w porównaniu do pogorszenia objawów, wskazują, że więcej osób uważa, że ​​konopie poprawiły się niż pogorszyły.”

Poprzednie badania pokazują, że stany które zalegalizowały konopie widzą niższe wskaźniki przedawkowania lub nadużywania opioidów w porównaniu z stanami bez legalizacji. Chociaż badacze nie są pewni, dlaczego ludzie żyjący w stanach z legalnymi konopiami stosują mniej środków przeciwbólowych niż osoby w stanach gdzie dalej są zakazane, możliwe jest, że zdolność kontrolowania bólu przez marihuanę prowadzi niektórych pacjentów do ograniczenia używania opioidów. Ponadto naukowcy z Johns Hopkins odkryli, że kobiety zgłaszały uzyskiwanie większej pozytywnej poprawy po zażyciu konopi w czasie wychodzenia z nadużywania opioidów. Odkrycie potwierdza wyniki innego niedawnego badania sugerującego, że kobiety prawdopodobnie bardziej lubią właściwości marihuany niż mężczyźni.

Niezależnie od ograniczeń badania naukowcy twierdzą, że dysponują wystarczającymi dowodami, aby poprosić o badania kliniczne dotyczące potencjalnego zastosowania konopi w celu ograniczenia uzależnienia od opioidów.

„The impact of naturalistic cannabis use on self-reported opioid withdrawal” https://www.journalofsubstanceabusetreatment.com/article/S0740-5472(19)30564-1/pdf

podziel się wpisem:

kategorie wpisów

facebook

social media

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!