christian-erfurt-sxQz2VfoFBE-unsplash

Objawy PTSD ograniczone o połowę – wyniki najnowszego badania

Uniwersytet Stanowy w Waszyngtonie udowodnił swoim badaniem, że objawy PTSD można zmniejszyć o połowę dzięki konopiom indyjskim.

Czym jest PTSD? PTSD, a więc zespół stresu pourazowego to jedna z konsekwencji przeżytych przez nas traumatycznych wydarzeń. Doświadczenie ciężkiego dla organizmu ludzkiego wydarzenia, może powodować nawracające się i nieustępujące wspomnienia traumatycznej chwili, które nie ograniczają się jedynie do towarzyszących nam wtedy odczuć i obrazów. Więcej znajdziecie w artykule poświęconemu PTSD na naszej stronie.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Stanowy w Waszyngtonie, wskazuje na to, że konopie są w stanie szybko ograniczyć o połowę objawy zespołu stresu pourazowego. Analizę przeprowadziła Carrie Cuttler, a pod uwagę wzięła opinie 400 osób korzystających z aplikacji Strainprint – stworzonej z myślą o dopasowywaniu odpowiednich rodzajów medycznej marihuany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Badanie trwało ok. 31 miesięcy, a uczestnicy skorzystali w tym czasie ponad 11 000 razy z aplikacji by określić swoje odczucia.

Zgodnie z opinią pacjentów, po zastosowaniu terapii z użyciem marihuany, ich drażliwość spadła o 67%, powrót myśli o traumatycznym zdarzeniu zmniejszył się o 62%, odczuwalny lęk udało się zmniejszyć o 57%, a retrospekcje o 51%.

Zdaniem autorki badania marihuana może działać jedynie w trakcie jej przyjmowania, zapewne nie leczy objawów długoterminowo. „Pracując z tym modelem, wydaje się, że konopie tymczasowo maskują objawy, działając trochę jak opaska, ale gdy minie okres bycia pod ich wpływem, objawy mogą powrócić.” – powiedziała Cuttler w oświadczeniu.

Naukowcy nie dostrzegli różnicy w zastosowaniu konopi o różnych zawartościach THC i CBD więc bardzo prawdopodobnym jest, że kluczową rolę odgrywają tu kombinacje kannabinoidów z innymi związkami zawartymi w konopiach.

„Trudno jest przeprowadzać dobre próby kontrolowane placebo z marihuaną z całej rośliny, ale nadal są one naprawdę potrzebne” – dodała.

Ministerstwo Zdrowia w Minnesocie w 2019 roku zakończyło program terapii medyczną marihuaną którego uczestnikami byli pacjenci z PTSD. Zgodnie z wynikami programu, marihuana wykazała „klinicznie znaczący” wpływ na pacjentów, redukując ich objawy o 70%.

„Study shows cannabis temporarily relieves PTSD symptoms” https://news.wsu.edu/2020/06/09/study-shows-cannabis-temporarily-relieves-ptsd-symptoms/

podziel się wpisem:

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!