vinicius-amano-DZ0MfTX_9sQ-unsplash

Naturalna metoda walki z migreną

Bóle głowy mogą towarzyszyć postępującym chorobom w naszym organizmie lub występować samodzielnie. Migreny to samodzielnie występujące bóle głowy, w następstwie których doświadczamy towarzyszących im innych objawów neurologicznych. W Polsce 8% populacji boryka się z problemem migren. Wśród tej garstki, aż 75% stanowią kobiety. Mimo tego, że migrena może występować w każdym wieku, to najczęściej skłonności do niej ujawniają się przed 40 rokiem życia. Wydawałoby się, że 8% całej populacji to stosunkowo niewiele jednak tak naprawdę odsetek osób cierpiących na migrenę może być znacznie wyższy, gdyż często chorzy nie zgłaszają się ze swoimi dolegliwościami do lekarza, a sami starają się walczyć z bólem. Silne i nawracające bóle głowy obniżają jakość życia. Dodatkowo występujące jej skutki również bywają trudne do zniesienia. Nudności, wymioty oraz nadwrażliwość na dźwięk, światło oraz zapach potrafią odizolować chorego od odtoczenia nawet na parę dni. Niekiedy zanim uderzy w nas migrena, możemy doświadczyć poprzedzającej jej aury migrenowej. Objawy neurologiczne które poprzedzają nadejście samego bólu mogą wystąpić w formie zaburzeń widzenia, drętwienia twarzy lub kończyn, zawrotów głowy oraz zaburzeń mowy. Czasem może dojść do osłabienia jednej połowy ciała, lecz ten jak i inne objawy poprzedzające migrenę są całkowicie odwracalne. Objawy poprzedzające mogą trwać maksymalnie do 24 godzin jednak migrena może nieprzerwanie trwać do 72 godzin.

Doraźną pomocą przy walce z migrenami są środki przeciwbólowe które należy przyjąć jak najszybciej gdy tylko objawy zaczną się pojawiać. Profilaktyka w walce z migrenami niestety jest mniej efektywna, a stosuje się w niej leki z różnych grup, w tym kardiologiczne np. propranolol, przeciwpadaczkowe np. topiramat i kwas walproinowy, czy też leki przeciwdepresyjne np. amitryptylina. By przekonać się o skuteczności zastosowanej profilaktyki, muszą minąć miesiące regularnego stosowania leków – w których niejednokrotnie dochodzi do napadów migrenowych.

Nowe badania wykazały, że stosowanie marihuany w przypadku bólów w tym głowy może być korzystne, ponieważ zmniejsza ona ból głowy i migrenę nawet o połowę. Badanie sugeruje, że to kannabinoidy lecz również inne składniki, takie jak terpeny, odgrywają kluczową rolę w walce z bólem głowy i uldze w migrenie.

Palenie marihuany zmniejszyła zgłaszane nasilenie bólu głowy o 47,3%, a nasilenie migreny o 49,6%, zgodnie z najnowszymi badaniami prowadzonymi przez Carrie Cuttler, asystentkę profesora psychologii na Washington State University. Badanie, opublikowane niedawno w czasopiśmie Journal of Pain, jako pierwsze wykorzystuje duże dane od pacjentów cierpiących na bóle głowy i migreny korzystających z konopi indyjskich.

„Byliśmy zmotywowani do przeprowadzenia tego badania, ponieważ znaczna liczba osób twierdzi, że używa marihuany w przypadku bólu głowy i migreny, ale zaskakująco niewiele badań dotyczyło tego tematu. Chcieliśmy podejść do tego w racjonalny sposób, który polega na spojrzeniu na rzeczywistych pacjentów używających marihuany do leczenia we własnych domach i środowiskach.” mówi autor badania.

Badanie wykazało niewielką różnicę między płciami, przy czym znacznie więcej sesji obejmujących zmniejszenie bólu głowy zgłoszono u mężczyzn (90,0%) niż u kobiet (89,1%). Naukowcy zauważyli również, że koncentraty konopi, takie jak olej z konopi indyjskich, spowodowały większe zmniejszenie nasilenia bólu głowy niż kwiat konopi.

Wśród wielu teorii o powstawaniu migren znajduje się taka, która doszukuje się ich podłoża w rozregulowanym systemie endokannabinoidowym. By ją potwierdzić przeprowadzono w 2007 roku badania na Uniwersytecie w Perugii. Opublikowane w Journal od Neuropsychopharmacology badanie polegało na zbadaniu poziomu endokannabinoidów w płynie mózgowo-rdzeniowym pacjentów cierpiących na przewlekłe migreny. Wyniki pokazały, że u badanych występuje niższy poziom anandamidu, co może mieć przełożenie na upośledzenie układu endokannabinoidowego oraz występowanie przewlekłych migren.

Istotnym badaniem jest również to przeprowadzone w 2016 roku w którym pod lupę wzięto 121 pacjentów ze zdiagnozowaną migreną. Wszyscy badani rozpoczęli terapię marihuaną. Po jej zakończeniu, jedynie 18 z nich nie zadeklarowało zmniejszenia się częstotliwości występowania migren o połowę. Badanie trwało 4 lata, w jego wyniku uwzględniono również sposób podania konopi. Waporyzacja pozytywnie wpływała w szczególności na ostre przypadki migreny, z kolei ich spożywanie nie przynosiło ukojenia od razu lecz miało lepszy wpływ na cały organizm.

W 2017 roku porównano w trakcie badań efekt przeciwbólowy który zapewniały konopie oraz leki na receptę. Badani otrzymywali mieszaninę THC oraz CBD w trakcie trwania badania tj. 3 miesiące. W wynikach możemy przeczytać o tym, że respondenci zadeklarowali w 55% zmniejszenie bóli towarzyszących migrenie. Dodatkowo efekt był bardziej skuteczny w porównaniu z tym otrzymanym dzięki lekom przeciwbólowym. Czynnikiem wpływającym na lepsze samopoczucie badanych po zażyciu konopi był również brak efektów ubocznych które towarzyszyły w trakcie leczenia farmakologicznego.

By jednoznacznie określić rolę oraz specyfikę działania konopi w migrenie niewątpliwie potrzebne są dalsze badania, w tym również te z wykorzystaniem placebo oraz podwójnej ślepej próby. Moc konopi wykorzystywana już w walce z tyloma schorzeniami, przejawia siłę również w walce z migreną.

Jeśli Ty lub ktoś Ci bliski, również boryka się z migreną oraz towarzyszącymi jej przypadłościami – skontaktuj się z nami za pośrednictwem bezpłatnych konsultacji. Specjaliści udzielą Ci rzetelnych informacji na temat stosowania konopi.

“Patterns of medicinal cannabis use, strain analysis, and substitution effect among patients with migraine, headache, arthritis, and chronic pain in a medicinal cannabis cohort” https://link.springer.com/article/10.1186/s10194-018-0862-2

“Cannabinoids suppress inflammatory and neuropathic pain by targeting α3 glycine receptors” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22585736

“The analgesic potential of cannabinoids” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Jaseena%20Elikottil%20Pankaj%20Gupta

podziel się wpisem:

kategorie wpisów

facebook

social media

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!