omar-lopez-vTknj2OxDVg-unsplash

Najmłodszy pacjent w Wielkiej Brytanii zakwalifikowany do leczenia medyczną marihuaną

Do badań nad medycznym zastosowaniem konopi w Wielkiej Brytanii dołączyli właśnie nowi uczestnicy, w tym najmłodszy pacjent – dwumiesięczny noworodek.

Dwumiesięczne, brytyjskie dziecko właśnie stało się pierwszym na świecie, które wzięło udział w przełomowym procesie medycznym dotyczącym marihuany. Dziecko cierpiące na niezwykle rzadkie zaburzenie zostało uczestnikiem badania, które pomoże ustalić czy konopie o niskiej zawartości THC mogą chronić je przed napadami.

Nasz bohater, Oscar Parodi przyszedł na świat przez cięcie cesarskie w szpitalu Norfolk and Norwich University Hospital (NNUH) 11 marca 2020 roku. Szybko  zdiagnozowano u noworodka encefalopatię niedotlenieniowo-niedokrwienną (HIE), stan spowodowany brakiem tlenu lub przepływu krwi z łożysko rozwijającego się dziecka. Chłopca przeniesiono na szpitalny oddział intensywnej terapii noworodków, gdzie poddany został terapii chłodzącej przez 72 godziny. Dzieci u których wystąpiła encefalopatia niedotlenieniowo-niedokrwienna narażone są w większym stopniu na ryzyko obrażeń mózgu, a jedynym obecnie dostępnym sposobem leczenia tego schorzenia jest terapia chłodząca, w której kontrolowanie obniża się temperaturę ciała noworodka o 3-4 stopnie. Tradycyjna medycyna była nieskuteczna w leczeniu tego schorzenia, ale neonatolodzy uważają, że marihuana może potencjalnie chronić dzieci przed napadami i urazami mózgu spowodowanymi tym schorzeniem.

Dotychczasowe badania pokazują, że marihuana może mieć swoje miejsce w radzeniu sobie z HIE. Badania prowadzone na przestrzeni lat udowadniają, że konopie mają ogromny potencjał leczniczy, który chętnie zostaje wykorzystywany w leczeniu rzadkich zaburzeń napadowych u dzieci. Kolejnym czynnikiem decydującym o wprowadzeniu marihuany do terapii tak młodego pacjenta są aktualne badania nad CBD oraz innymi związkami zawartymi w konopiach które wykazują potencjał ochrony mózgu przed uszkodzeniami.

„Po porodzie zwrócono się do mnie z prośbą o wzięcie udziału w tym badaniu i skonsultowałam się z mamą i bratem, który trenuje, aby zostać ratownikiem medycznym. Było ciężko, ale chciałam zrobić wszystko, co mogłam, by pomóc mojemu dziecku. Oscar przebywał w szpitalu przez dziewięć dni i był monitorowany przez całą dobę.” – powiedziała Chelsea Parodi, matka Oscara w wywiadzie dla  The Guardian.

Badanie polega na dożylnym podaniu medycznej marihuany lub placebo, a naukowcy wybrali mieszankę oleju konopnego o niskiej zawartości THC, którą podawać będą w dawce 0,1 miligrama na kilogram masy ciała pacjenta. W czasie 120 godzin bezpośrednio po zastrzyku lekarze będą stale monitorować parametry życiowe dziecka. Każde dziecko otrzyma tylko jedną dawkę marihuany, w tym czasie kontynuując terapię chłodzącą.

„Tak jak w przypadku każdego badania nad nowym lekiem, mogą wystąpić nieoczekiwane działania niepożądane i nieznane zagrożenia. Mając to na uwadze, badanie zostało starannie zaprojektowane, aby uczynić je tak bezpiecznym, jak to możliwe, dlatego na początku podajemy malutkie dawki i monitorujemy je jeszcze dokładniej niż zwykle” – powiedział profesor Paul Clarke, konsultant neonatolog z Norfolk and Norwich University Hospital .

Źródło: „UK Newborn Becomes the First Baby Enrolled in Medical Cannabis Study” https://merryjane.com/news/uk-newborn-becomes-the-first-baby-enrolled-in-medical-cannabis-study

podziel się wpisem:

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!