sharon-mccutcheon-MoVsbamyyZ4-unsplash

Liban legalizuje medyczne zastosowanie konopi

Libański parlament uchwalił we wtorek ustawę legalizującą stosowanie medycznej marihuany. Zgodnie z raportem Newsweeka, istnieje pewien sceptycyzm, czy prawo może zostać skutecznie wdrożone z powodu sprzeciwu Hezbollahu i ich politycznych sojuszników. Chciałoby się wierzyć, że decyzja podjęta przez parlament jest motywowana chęcią niesienia pomocy chorym i cierpiącym obywatelom, którzy upatrują się w marihuanie swego remedium. Niestety pobudki zapewne są nieco inne. Legalizacja została zaproponowana Libanowi przez firmę konsultingową McKinsey & Cie. Dzięki niej gospodarka kraju ma zyskać ogromny zastrzyk finansowy, którego obecnie bardzo potrzebuje. Dług Libanu wynosi ponad 90 miliardów dolarów, a niespełna połowa obywateli tego kraju żyje poniżej granicy ubóstwa.

Oprócz zezwolenia na uprawę konopi indyjskich do celów medycznych, parlament ma na celu stworzenie branży produktów zdrowotnych wytwarzanych z konopi – takich jak CBD oraz rynku opartego na konopiach przemysłowych. Rozwój branży w kraju ma zapewnić poprawę gospodarczą. W 2018 roku Raed Khoury, były libański minister ds. Gospodarki i handlu, powiedział Bloomberg News, że legalizacja marihuany i konopi przemysłowych może przynieść około 1 miliarda USD rocznie do skarbców państwowych.

Aktywiści zaapelowali o szeroką legalizację, w tym o amnestię w odniesieniu do większości opłat związanych z konopiami indyjskimi i polityki ograniczania wyroków, ale środki te zostały odesłane do komisji parlamentarnej w celu dalszego przeglądu.

Hilal Khashan, profesor studiów politycznych i administracji publicznej na amerykańskim uniwersytecie w Bejrucie, powiedział Newsweekowi, że Hezbollah będzie potrzebował „uzyskać swój udział” w związku z wdrożeniem nowego prawa, jeśli chce zaakceptować jego ratyfikację. Khashan zauważył, że Hezbollah „jest głównym beneficjentem” nielegalnego handlu konopiami w Libanie. Z kolei Organizacja Narodów Zjednoczonych wymienia Liban jako trzecie pod względem popularności źródło haszyszu na świecie.

„LEBANON PASSES LEGISLATION LEGALIZING MEDICAL MARIJUANA CULTIVATION AS ECONOMY STRUGGLES AMID CORONAVIRUS FALLOUT” https://www.newsweek.com/lebanon-passes-legislation-legalizing-medical-marijuana-cultivation-economy-struggles-amid-1499319

podziel się wpisem:

kategorie wpisów

facebook

social media

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!