patrick-buck-iPpy3Mupk8k-unsplash

Legalizacja konopi dla dorosłych nie wpływa na wzrost zainteresowania nią wśród młodzieży – najnowsze badanie

Badanie opublikowane w ostatnim czasie na łamach czasopisma Drug and Alcohol Dependence jest kolejnym przykładem na to, że legalizacja używania rekreacyjnego konopi przez osoby dorosłe nie zwiększa prawdopodobieństwa na rozpoczęcie konsumpcji i jej nadużywania przez ​​młodzież.

Naukowcy z Temple University w Pensylwanii postanowili zbadać powszechnie znany mit, że „legalizacja rekreacyjnej marihuany (RML) może prowadzić do zwiększonego zaburzenia używania konopi indyjskich (CUD) wśród młodzieży z powodu zwiększonego używania marihuany”. Analizie poddano roczne dane z SAMHSA TEDS-A, zbioru informacji o nastolatkach w wieku 12-17 lat, którzy zostali przyjęci do ośrodków leczenia uzależnień w całych Stanach Zjednoczonych. Za punkt odniesienia wybrano dane TEDS-A z Kolorado i Waszyngtonu z lat 200-2017, ponieważ oba te stany rozpoczęły sprzedaż rekreacyjnej marihuany w tym samym czasie tj. 2014 roku. Naukowcy mieli więc możliwość porównania wskaźników przyjęć na terapie związaną z uzależnieniami dla niepełnoletnich przed i po zalegalizowaniu sprzedaży konopi w celach rekreacyjnych dla dorosłych. Do porównania użyto również danych z innych stanów w tym samym przedziale czasowym.

Autorzy badania odkryli, że „we wszystkich stanach w analizie odsetek przyjęć na leczenie z powodu zażywania marihuany u nastolatków znacznie spadł w okresie badania, średnio spadającej prawie o połowę”. Spadek liczby przyjęć był nieco wyższy w Kolorado i Waszyngtonie niż w stanach prohibicji, ale różnica ta nie była znacząca.

„Według naszej wiedzy jest to pierwsze badanie, w którym analizuje się wpływ legalizacji rekreacyjnej marihuany w USA na przyjęcia na leczenie młodzieży w celu zażywania marihuany.[…] Nasze wyniki wskazują, że RML w Kolorado i Waszyngtonie nie było związane ze wzrostem liczby przyjęć na leczenie. Obserwujemy raczej znaczny spadek liczby przyjęć w stanach USA, a dowody sugerują większy spadek w Kolorado / Waszyngtonie po RML w porównaniu do stanów nie-RML.” – komentują badanie autorzy.

Choć dokładne przyczyny tych spadków nie są jasne, to jedno pozostaje bezsprzeczne: legalizacja rekreacyjnej konsumpcji konopi przez dorosłych nie wpływa na wzrost zażywania marihuany przez młodzież.

„Adolescent Treatment Admissions for Marijuana Following Recreational Legalization in Colorado and Washington” https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32222560/

„Study: Adult-Use Legalization Associated with Decline in Youth Treatment Admissions” https://blog.norml.org/2020/05/20/study-adult-use-legalization-associated-with-decline-in-youth-treatment-admissions/

podziel się wpisem:

kategorie wpisów

facebook

social media

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!