sznur-historia

Lecz, buduj, szyj nimi!

Najmocniejsze, najtrwalsze miękkie włókno na naszej planecie. Wykorzystywane już w ósmym tysiącleciu przed naszą erą do produkcji m.in. tkanin. Dziś znów powraca do łask.

Ich wielotorowe zastosowanie sprawia, że cannabis – bo o konopiach mowa, znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Ludność świata już od tysięcy lat korzysta z różnych dobrodziejstw jakie daje nam ta roślina. Ponad 90% żagli od V wieku przed naszą erą do połowy XIX wieku była wykonana z konopi. Mapy, dzienniki, biblie od XV wieku do początku XX spisywane były na papierze konopnym, który jest ponad 50 razy trwalszy niż większość odmian papirusu oraz znaczniej łatwiejszy w jego obróbce.

Znajdziemy je np. w oryginalnych wydaniach Biblii Gutenberga z XV wieku, Biblii Króla Jakuba z XVII wieku, dzieł Marka Twaina, Viktora Hugo oraz Aleksandra Dumasa. Niegdyś papier robiono również ze zniszczonych żagli oraz powrozów konopnych. Materiały wykorzystywane do szycia ubrań, namiotów, ręczników czy bielizny do XX wieku to w 80% tkaniny konopne. Cechowała je większa odporność na uszkodzenia, chłonność oraz umiejętność zatrzymywania ciepła. W uprawie konopi nie wykorzystywane są żadne środki chemiczne, więc włókna były idealnym materiałem dla każdego. Ok. 80% konopi wykorzystywanych w przemyśle na zachodzie pochodziło z Rosji. Dostarczała ona konopi oraz wyrobów konopnych najwyższej jakości. Obecnie z konopi możemy wybudować również dom. Znana jest technologia betonu konopnego – hempcrete, który doskonale izoluje termicznie oraz akumuluje ciepło. W dodatku jest paroprzepuszczalny, niepalny oraz świetnie izoluje termicznie. Jak robi się taki konopny beton? Lepik wapienny łączy się z mokrymi, rozdrobnionymi kawałkami zdrewniałych części łodyg – paździerzami. W ten sposób uzyskujemy w pełni organiczne wypełnienie ścian, które z wiekiem dzięki zawartości wapna staje się coraz twardsze.

Powyższe przykłady to jedynie kilka z szerokiej gamy zastosowań konopi. Jak pokazuje historia, konopie towarzyszyły nam od zawsze w różnych formach – od bielizny, przez medykamenty do budowania domów. Najlepsze co mogliśmy dostać od Matki Ziemi to właśnie cannabis

podziel się wpisem:

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!