dementia-3051832_1920

Konopie zatrzymają Alzheimera?

Roskamp Institute – niezależny instytut badawczy na Florydzie poddał badaniom wpływ konopi na rozwój choroby Alzheimera. Wyniki które opublikowali w Molecular and Cellular Neuroscience Journal wykazują że marihuana ma zdolności do hamowania AD.

Błędne interpretowanie wczesnych objawów choroby, takich jak trudności z przypominaniem sobie ostatnich wydarzeń czy otępienie niewłaściwie łączone jest ze stresem lub starszym wiekiem. Wraz z postępem choroby pojawiają się objawy takie jak drażliwość, agresja, wahania nastroju, trudności językowe czy utrata pamięci długotrwałej.  Stopniowo tracone funkcje życiowe doprowadzają do śmierci. Kluczowym czynnikiem mającym wpływ na rozwój choroby są tzw. blaszki beta-amyloidowe. Białko które gromadząc się w mózgu wpływa na postępowanie choroby, właśnie je naukowcy uważają za odpowiedzialne za degeneracje tkanki mózgowej. Badania udowadniają wpływ marihuany na ograniczenie liczebności blaszek w mózgu. Dr. Corbin Bachmeier kierująca badaniami Roskamp, twierdzi że choroba wynika ze słabego procesu oczyszczania mózgu z blaszek. Właśnie w tym procesie pomoże marihuana. Naukowcy Roskamp ustalili, że dostarczane choremu organizmowi kannabinoidy wspomagają oczyszczanie mózgu z tych beta-amyloidowych blaszek. Właściwości konopi pomogą nie tylko na początku choroby ale i na etapie zaawansowanego Alzheimera. 

W 2013 roku dr Tim Karl z australijskiego Instytutu Neurobiologii na podstawie badań na gryzoniach, ustalił jaki wpływ mogą mieć konopie na ich pamięć. Stosowanie kanabidiolu w przypadku chorych mysz zdaniem Dr Tim Karla: “W zasadzie to przywróciło myszom sprawność do normalnego, zdrowego stanu, sprzed choroby.” Wszystkich tych dobrodziejstw możemy doświadczyć bez obawy o właściwości psychoaktywne, gdyż kanabidiol – CBD takowych nie posiada.

Naukowcy całego świata pragną odnaleźć lek który pomógłby cierpiącym na Alzheimera, dlatego w ostatnich latach pewne ich grono bada rolę układu endokannabinoidowego w chorobach neurodegeneracyjnych. Szczególnie istotny wydaje się być receptor CB1, który tak szeroko rozpowszechniony w naszym organizmie np. hipokamp, kora mózgowa oraz móżdżek – może mieć kluczowy wpływ w walce z tą chorobą. 

W trakcie stosowania konopi, przez ich naturalne pochodzenie możemy być pewni ich bezpieczeństwa. Terapia opierająca się na tej roślinie powoduje znacznie mniej skutków ubocznych oraz działań niepożądanych, niż dotychczas znane nam leki stosowane u chorych na Alzheimera.

Cannabinoids for the Treatment of Agitation and Aggression in Alzheimer’s Disease. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26271310

Neuroprotective effect of cannabidiol, a non-psychoactive component from Cannabis sativa, on beta-amyloid-induced toxicity in PC12 cells https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15030397

Can Marijuana Prevent Alzheimer’s?                           https://www.nextavenue.org/can-marijuana-save-aging-brain/

podziel się wpisem:

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!