joey-csunyo-2EGuIR00UTk-unsplash

Konopie legalnie – ACT wprowadza zmiany w prawie

Z końcem stycznia 2020 roku wchodzą w życie przepisy umożliwiające pełnoletnim posiadanie do 50 gram konopi i czterech roślin marihuany w swoim domu. Niestety nie mówimy o Polsce, a o Australijskim Terytorium Stołecznym które pod koniec września ubiegłego roku uchwaliło nowe przepisy dotyczące posiadania konopi.

Jako pierwsza jurysdykcja w kraju, ACT zalegalizowało możliwość posiadania marihuany rekreacyjnej. Warto przypomnieć, że używanie konopi do celów medycznych jest możliwe w całym kraju od 2016 roku. Nowe prawo daje możliwość 400 000 mieszkańcom tego terenu na pełnoprawne korzystanie z dobrodziejstw konopi w celach rekreacyjnych. Zgodnie z nowym prawem sprzedaż lub posiadanie nasion konopi indyjskich pozostaje nielegalne. Konopi nie należy stosować świadomie w pobliżu dzieci lub w miejscach publicznych. Nie przewiduje się żadnych punktów sprzedaży, a nawet dzielenie się niewielką ilością będzie uważane za przestępstwo związane z handlem konopiami indyjskimi. Pełnoletni obywatele będą mogli posiadać dokładnie do 50 gramów suszu lub 150 gram świeżej rośliny, ponadto zezwala się na hodowlę w domu dwóch roślin na osobę, jednak nie więcej niż cztery krzaczki na gospodarstwo. Turystyka konopna wydaje się zatem mało prawdopodobna.

„Nie eliminuje to całkowicie ryzyka aresztowania osób posiadających marihuanę na mocy prawa [federalnego], a my jesteśmy w tej sprawie szczerzy ze społecznością” – powiedział prokurator generalny Gordon Ramsay w Zgromadzeniu Ustawodawczym ACT.

Australijskie Terytorium Stołeczne nie jest stanem, dlatego prawo które wprowadzili może jeszcze zostać zniesione na szczeblu rządu federalnego tak jak miało to miejsce lata temu w przypadku cofnięcia pozwoleń na małżeństwa tej samej płci. Może się stać tak, ponieważ zgodnie z przepisami Wspólnoty Narodów konopie indyjskie nadal są rośliną zakazaną.

W raporcie Zgromadzenia Ustawodawczego dla AKT z dnia 19 września 2018 roku, czytamy:

„Mówią, że ci, którzy nie uczą się historii, są skazani na jej powtórzenie. Cóż, historia pokazała nam, że zakaz jest nieudaną polityką i że „po prostu powiedz nie” nie działa. Czas na zdrowy rozsądek, oparte na dowodach podejście. Czas zalegalizować osobiste użycie konopi indyjskich w ACT.[…] Marihuana nie jest szczególnie szkodliwą substancją w porównaniu z innymi legalnymi narkotykami, takimi jak alkohol, tytoń i leki na receptę. Według Australijskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej w raporcie na temat wpływu spożywania alkoholu i narkotyków na obciążenie chorobami i urazami w Australii alkohol stanowi 4,6% całkowitego obciążenia chorobami, 9% tytoniu i tylko konopie indyjskie 0,1 procent.

W 2016 r. niewłaściwe stosowanie leków na receptę, takich jak kodeina i inne opioidy, spowodowało więcej zgonów niż wszystkie nielegalne narkotyki łącznie. Łącznie tytoń i alkohol zabiły w ubiegłym roku około 20 000 Australijczyków i każdego roku.

Częstym argumentem przeciwko marihuanie jest to, że jest to narkotyk, który zachęci ludzi do spróbowania mocniejszych substancji. Jest to po prostu nieprawda i ogromne uproszczenie zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych czynników otaczających uzależnienie od narkotyków. Większość użytkowników marihuany nie próbuje twardszych narkotyków. Nie twierdzę, że marihuana nie ma żadnych negatywnych skutków; ludzie mogą odczuwać niekorzystne skutki jego stosowania. Ale w porównaniu z wpływem innych legalnych narkotyków na zdrowie, sprawa kryminalizacji po prostu się nie łączy.

W ustawie średnio prawie jeden Canberran dziennie jest aresztowany za konsumpcję konopi indyjskich, a ponad 50 procent wszystkich aresztowań związanych z narkotykami to konsumenci konopi indyjskich – to znaczy ludzie przyłapani są na niewielkiej ilości marihuany na użytek własny. Cenne zasoby policyjne są marnowane, koncentrując się na rekreacyjnych użytkownikach marihuany, którzy nie wyrządzają żadnej szkody.

Legalizując konopie indyjskie, możemy zapobiegać uzyskiwaniu rejestrów karnych przez użytkowników rekreacyjnych i przydzielać zasoby policyjne, aby skupić się na prawdziwych przestępcach. Wprowadzanie ludzi do wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych powoduje niepotrzebną szkodę, która ma wpływ na całą społeczność. Złapanie niewielkiej ilości marihuany nie powinno zrujnować życia. Musimy to zalegalizować!”

Biorąc pod uwagę opinię społeczną, Nowa Zelandia ma podjąć decyzję w sprawie legalizacji konopi na podstawie referendum zaplanowanego na ten rok.

Źródło: https://www.healtheuropa.eu/act-personal-cannabis-growing/94470/

ACT LEGISLATIVE ASSEMBLY HANSARD http://www.hansard.act.gov.au/hansard/2018/week10/3747.htm

podziel się wpisem:

kategorie wpisów

facebook

social media

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!