filip-baotic-eRKWGrySi78-unsplash

Kiedy Chorwacja w pełni zalegalizuje konopie?

Czy Chorwacja będzie pierwszym krajem w Europie, który w pełni zalegalizuje rekreacyjną marihuanę? Według chorwackiej deputowanej Mireli Holy (SDP), nadchodzące przepisy pozwolą każdej dorosłej osobie wyhodować do dziewięciu roślin marihuany o wysokiej zawartości THC do użytku osobistego. Mirela Holy, podkreśliła również w wywiadzie dla RTL Direkt, że ​​nikt nigdy nie umarł z powodu naturalnego przedawkowania konopi indyjskich.

Posljednjih su godina i u HDZ-u promijenili rigidne poglede prema marihuani, no sve je više onih koji misle da dekriminalizacija nije dovoljna. Jedna od njih je i gošća Direkta Mirela Holy

Posljednjih su godina i u HDZ-u promijenili rigidne poglede prema marihuani, no sve je više onih koji misle da dekriminalizacija nije dovoljna. Jedna od njih je i gošća Direkta Mirela Holy

Opublikowany przez RTL Direkt Poniedziałek, 10 lutego 2020
RTL Direkt, Mirella Holy

Chorwacka Unia Demokratyczna w ostatnich latach zaczęła co raz optymistyczniej zerkać w stronę konopi indyjskich. Efektem zmiany nastawienia rządu do marihuany jest projekt ustawy legalizującej jej rekreacyjne zastosowanie. Mirela Holy, przewodnicząca SDP Green Development Council oraz jedna z najsławniejszych osób wspierających „Lex Cannabis” uważa, że dekryminalizacja konopi nie wystarczy. Potrzebne są szerzej zakrojone działania które zakładają również pełną legalizację marihuany. W sierpniu 2019 roku, Partia Socjaldemokratyczna, w tym jej prezes Davor Bernardic i Mirela Holy przedstawili plan działania który zakładał pełną legalizację konopi indyjskich. Zakłada on również rozwój gospodarki, rolnictwa i turystyki Chorwacji który nastąpił by po legalizacji marihuany.

Po przedstawieniu projektu zostanie on poddany debacie publicznej, po czym trafi do debaty parlamentarnej. Deputowana jest niemalże pewna, że projekt ustawy spotka się z optymistyczną reakcją społeczeństwa i przewiduje pełną legalizację i liberalizację konopi. Dzięki tej zmianie, kraj będzie mógł w pełni wykorzystać potencjał marihuany do celów gospodarczych, rekreacyjnych i medycznych. Wskazuje, że obecne modele regulacji rekreacyjnych przeszły albo pod kontrolę państwa, jak w Urugwaju, lub przez sektor prywatny, jak w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Deputowana Mirela Holy proponuje model hybrydowej agencji stanowej która czuwała by nad jakością produktów konopnych. „Proponujemy hybrydowy model agencji państwowej (państwowej / prywatnej) w celu utrzymania wysokiej jakości (produktu) na rynku. Jeśli chodzi o wykorzystanie marihuany do celów rekreacyjnych, rachunek pozwoliłby każdemu dorosłemu wyhodować aż dziewięć żeńskich roślin o wysokiej zawartości THC na ich osobiste potrzeby.[…] Hodowla konopi ma ogromny potencjał gospodarczy. Biorąc pod uwagę jego wysoką jakość czyszczenia gleby i czterokrotnie wyższą absorpcję CO2, uprawy konopi mogą być również ważnym narzędziem w walce ze zmianami klimatu. Korzyści ekonomiczne są ogromne dla rozwoju nauki, produkcji kosmetyków i papieru. ”

Zmiany prawne i legalizacja konopi w innych krajach pokazała, jak ogromny wpływ może mieć na gospodarkę i wiele innych sfer życia społecznego. Niestety, czarny rynek w dalszym ciągu funkcjonuje, jednak jak zauważa deputowana, odpowiednie regulacje prawne oraz rozwój licencjonowanych upraw pozwoli na ograniczenie jego zasięgu.

Marihuana jest legalna do użytku rekreacyjnego i medycznego w Kanadzie, Urugwaju, Gruzji, i Południowej Afryce. Jedenaście stanów USA i DC również zalegalizowało marihuanę: Alaska, Waszyngton, Oregon, Kalifornia, Nevada, Kolorado, Illinois, Michigan, Vermont, Massachusetts i Maine. Szacunkowe zarobki ze sprzedaży produktów konopnych w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych sięgają 43,7 mld USD, a więc ok. 40 mld EUR. Konopie mają szerokie zastosowanie w przemyśle, motoryzacji, budownictwie i wielu innych dziedzinach gospodarki, co czyni je  niezwykle atrakcyjnymi roślinami. Rekreacyjne używanie marihuany jest nielegalne, ale dekryminalizowane w następujących krajach europejskich: Portugalia, Hiszpania, Belgia, Holandia, Szwajcaria, Włochy, Czechy, Austria, Słowenia, Chorwacja, Estonia i Mołdawia.

Zgodnie z obowiązującym w Chorwacji prawem, uprawa lub sprzedaż konopi indyjskich jest uważana za przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności (minimum lat trzech). Posiadanie niewielkiej ilości marihuany jest uważane za niewielkie przestępstwo, które w zależności od przypadku może prowadzić do nałożenia grzywny w wysokości 5000–20000 HRK (671–2682 EUR).

Od 15 października 2015 roku Chorwackie Ministerstwo Zdrowia oficjalnie zalegalizowało stosowanie leków na bazie marihuany do celów medycznych u pacjentów z chorobami takimi jak rak, stwardnienie rozsiane lub AIDS.

„SDP predlaže ‘lex konoplja’: ‘Legalizacija marihuane ima pozitivan utjecaj na turizam’” https://www.rtl.hr/vijesti-hr/novosti/hrvatska/3547441/sdp-predlaze-lex-konoplja-legalizacija-marihuane-ima-pozitivan-utjecaj-na-turizam/

„Croatia Introduces Bill to Legalize Recreational Marijuana: MP Mirela Holy” https://www.total-croatia-news.com/politics/41425-croatia-legalize-marijuana

podziel się wpisem:

kategorie wpisów

facebook

social media

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!