Poszczególne stany USA, które zdecydowały się na legalizację konopi do celów rekreacyjnych, zdecydowały, że bezpieczną granicą wiekową do rozpoczęcia swej przygody z konopiami jest 21 rok życia. Najnowsze badania kanadyjskich naukowców pokazują jednak, że granica ta jest dość zawyżona.
Jak wiadomo, konopie to rośliny mające wiele medycznych zastosowań. Jednak dzięki ich mocy, przy stosowaniu ich w celach rekreacyjnych musimy uważać, by nie zacząć korzystać z ich dobrodziejstw zbyt wcześnie. Do niedawna uważano, że przygodę z marihuaną należy rozpocząć nie wcześniej jak po 21 roku życia. Dziś naukowcy podają, że konopie odpowiednie będą już dla 19-latków.
W nowym badaniu przeprowadzonym w Kanadzie ustalono, że 19 lat to idealny minimalny wiek do korzystania z rekreacyjnych właściwości marihuany bez ryzyka potencjalnych problemów rozwojowych w późniejszym dorosłym życiu.
W środę w BMC Public Health opublikowano wyniki najnowszego z badań, zauważono, że minimalny wiek wymagany do spożycia konopi bogatych w THC pozostaje kontrowersyjną kwestią polityczną i zdrowia publicznego. W Stanach Zjednoczonych kampanie mające na celu legalizację rekreacyjnego użycia konopi dowodziły, że marihuanę należy traktować jak alkohol, a ponieważ 21 lat jest ustawowym minimalnym wiekiem do jego spożywania, zasada ta przeszła również na rynek konopny regulowany przez państwo.
Znajdą się lekarze którzy twierdzą, że minimalny wiek powinien być jeszcze wyższy niż ten ustawowy i wynosić 25 lat. Wynikało to z badań które sugerowały, że konsumenci konopi którzy wcześnie zaczęli swoją przygodę z nimi, mieli problemy rozwojowe oraz zaburzenia pamięci i niższe IQ w dorosłym życiu. Dodatkowo w neuronauce panowało przekonanie, że mózg ludzki przestaje rozwijać się w wieku 25 lat. Odpowiedzialnym więc byłoby nie narażać go na żadne substancje mogące wpłynąć na ten rozwój nim nie dobiegnie on końca. Twierdzenie to obalono. Najnowsze badania dowodzą, że tak naprawdę mózg ludzki rozwija się przez całe życie.
Kanadyjskie badanie wykazało, że jeśli ludzie zaczną palić papierosy w wieku 19 lat, zwykle unikają potencjalnych pułapek, które THC może wyrządzić młodemu mózgowi.
„Zastosowaliśmy podwójnie solidne techniki regresji i dane z reprezentatywnych kanadyjskich badań krajowych w celu porównania osiągnięć edukacyjnych, palenia papierosów, zgłaszanego przez siebie ogólnego stanu zdrowia i zdrowia psychicznego związanego z różnym wiekiem pierwszego zażywania konopi indyjskich.[…] Znaleźliśmy różne MLA (minimalny wiek spożycia) dla różnych grup: dla osiągnięć edukacyjnych, dla palenia papierosów i zdrowia psychicznego i dla ogólnego stanu zdrowia. Zakładając jednakową wagę tych indywidualnych wyników, „ogólną” MLA dotyczącą używania konopi indyjskich oszacowano na 19 lat. Nasze wyniki były odporne na różne kontrole odporności.” – czytamy w badaniu.
„Kilka późniejszych wyników życiowych od rozpoczęcia używania konopi indyjskich w wieku 19 lat nie różni się od rozpoczynania w wieku 21 lat lub później”, powiedział Hai Nyugen, główny autor badania.
Jeśli dalsze badania wykażą, że ludzie mogą bezpiecznie korzystać z konopi już w wieku 19 lat, to jedynym uzasadnionym argumentem za utrzymaniem granicy wieku 21 lub 25 lat jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się marihuany w szkołach średnich. Badania nadal pokazują, że legalizacja marihuany nie zwiększa używania konopi wśród nastolatków – i ten trend można zaobserwować w Kolorado, USA aż do Urugwaju, pierwszego państwa, które zalegalizowało konopie w całym kraju.
„Too young for Cannabis? Choice of minimum legal age for legalized non-medical Cannabis in Canada” https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12889-020-08639-z