esteban-lopez-XxqikksTxyQ-unsplash

Jak daleko sięga historia konopi?

Konopie to jedna z najstarszych roślin uprawnych, która ceniona była głównie dzięki właściwościom medycznym, rytualnym oraz rekreacyjnym. Choć towarzyszy nam od tysiącleci, niewiele wiemy jeszcze o tym gdzie i kiedy rozpoczęto korzystania z jej dobrodziejstw. Dzięki dostępnej nam obecnie technologii i nauce, mamy możliwość rozwikłania tej zagadki, a każde kolejne badanie uświadamia nam jak bardzo konopie są zakorzenione w kulturze świat.

Izraelscy archeolodzy ustalili, że materia znaleziona w 2700-letniej świątyni żydowskiej to konopie indyjskie. Jest to najstarszy dowód obecności marihuany w kulturze świata. Archeolodzy z Uniwersytetu w Tel Awiwie opublikowali wyniki badań nad materią znalezioną w świątyni, w czasopiśmie uniwersyteckim Journal of the Institute of Archaeology of Tel Aviv University.

Archeolodzy po raz pierwszy odkryli próbkę niezidentyfikowanych wtedy jeszcze konopi, w miejscu Tel Arad w latach 60. Kiedy po raz pierwszy rozpoczęto wykopaliska. Archeolodzy znaleźli „okrągłe sterty czarnego zestalonego materiału organicznego” umieszczone w centrach dwóch zagłębień, na szczycie dwóch wapiennych ołtarzy, co wskazuje, że spalony materiał był używany do ceremonii religijnych. Próbki, leżące na suchej pustyni przez tysiąclecia, zostały dobrze zachowane przez środowisko. Dzięki temu, w czasach teraźniejszych udało się ustalić czym była owa materia. Dwa niezależne laboratoria potwierdziły, że materiałem były konopie indyjskie. Próbki zawierały znaczne ilości THC, CBD i CBN. Ponadto wyznawcy religijni w świątyni Tel Arad zmieszali konopie indyjskie z odchodami pochodzenia zwierzęcego, prawdopodobnie w celu spowolnienia tempa spalania roślin.

„Wydaje się wykonalne, aby sugerować, że używanie konopi indyjskich na ołtarzu Arad miało celową rolę psychoaktywną. Zapachy marihuany nie są atrakcyjne i nie usprawiedliwiają sprowadzania kwiatostanów z daleka.” – napisali naukowcy. Odkrycie to ma niezwykle istotne znaczenie dla głębszego zrozumienia zastosowania konopi w kulturach świata na przełomie ostatnich tysięcy lat.

„Arad dostarcza najwcześniejszych dowodów na używanie konopi indyjskich na starożytnym Bliskim Wschodzie. Substancje halucynogenne są znane z różnych sąsiednich kultur, ale jest to pierwszy znany dowód obecności substancji halucynogennych w Królestwie Judy.” – napisali autorzy badań.

Najstarsze znane do te pory dowody wskazujące na obecność konopi w kulturze, zostały odnalezione na Cmentarzu Jirzankal we wschodniej części regionu Pamirs. Próbki sugerują, że ludy żyjące na tym terenie korzystali z dobrodziejstw konopi już około 2500 lat temu.

„The origins of cannabis smoking: Chemical residue evidence from the first millennium BCE in the Pamirs” https://advances.sciencemag.org/content/5/6/eaaw1391

podziel się wpisem:

kategorie wpisów

facebook

social media

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!