10000-6500 p.n.e.
Pierwsze wzmianki o hodowli konopi siewnych
Kopie indyjskie, zwane w języku chińskim má 麻 (oznacza: „konopie; zdrętwienie”) lub dàmá 大麻 (z „dużym; wielkim”) już wtedy były używane do produkcji włókien na Tajwanie.
4000 p.n.e.
Święte uprawy na dalekim wschodzie
Powstaje PAN-P’O Village – neolityczna wioska chińska, w której konopie miały bardzo duże znaczenie. Ich uprawę uznanano za jedną z „five grains”, (z chińskiego 五谷), czyli jedną z pięciu upraw hodowlanych, które były najważniejsze w starożytnych Chinach. Czasem same uprawy były uważane za święte. Konopie wykorzystywano do produkcji materiałów, papieru czy oleju.
Rodzą się pierwsze wzmianki o materiałach wykonanych z konopi w Europie. Pojawia się również sumeryjskie słowo „Kanaba” – jedno z najstarszych słów w historii ludzkości europejskiej – oznaczające konopie. Na stałe zostało ono w językach ludów Indii, Europy i Bliskiego Wschodu.
2737 p.n.e.
Najstarsze zapiski medyczne o marihuania
PEN TS’AO CHING – znany również jako Shen Nung – nazywany ojcem medycyny chińskiej, opracowuje listę smaku 365 ziół. Napisał najstarszą znaną chińską książkę o rolnictwie. Twórca najstarszych znanych zapisków o medycznym zastosowaniu marihuany. Opisał jej właściwości w leczeniu chorób takich jak reumatyzm, malaria czy dna moczanowa.
2000-1400 p.n.e
Bogte źródła historyczne z całego świata
Pojawiają się pierwsze wzmianki o egipskich warsztatach przetwarzających konopie i ich włókna.
Scytowie – koczowniczy lud indoeuropejski używa konopi w łaźniach parowych oraz w rytuałach pogrzebowych, paląc wyschnięte kwiaty konopi w rytualnych ogniskach.
Starożytni Grecy używają konopi do łagodzenia stanów zapalnych.
Powstaje Atharva Veda – jeden z czterech zbiorów hymnów, wchodzących w skład Wed – hinduskich tekstów religijnych. Marihuana jest tam opisywana jako źródło szczęścia, dawca radości i wolności oraz „roślina magiczna”.
Zapoczątkowana zostaje Ajurweda – starożytny system medycyny indyjskiej stosowany do leczenia wielu dolegliwości: epilepsji, wścieklizny, niepokoju i zapalenia oskrzeli. Ajurwedyjskie tradycje medyczne łączyły również konopie z innymi ziołami.
1550 p.n.e.
Papirus i medycyna
Powstaje Papirus Ebersa – staroegipski papirus medyczny zawierający informacje z zakresu chorób wewnętrznych, chirurgii i stosowania minerałów oraz licznych roślin medycznych. Co najważniejsze konopie opisane są bardzo obszernie i szczegółowo.
1213 p.n.e
Konopie w starożytnym egipcie
Umiera Ramzes II jednen z najwybitniejszych władców starożytnego Egiptu – z jego mumii został odzyskany pyłek konopi.
990 p.n.e
Konopie jako lekarstwo i rozrywka
Asyryjczycy, naród semicki zamieszkujący Irak, Iran, Turcję i Syrię wykorzystuje efekty psychoaktywne konopi indyjskiej do celów rekreacyjnych i medycznych.
550 p.n.e.
Natchniony prorok i jego święta księga
Perski prorok Zoroastera tworzy Awestę inaczej zwaną Zend-Aveste, czyli świętą natchnioną księgę religii mazdaizmu i zaratusztrianizmu. Opisuje tysiące gatunków roślin leczniczych, przedstawiając również bardzo obszernie konopie.
500-200 p.n.e
Zastosowanie medyczne konopii w starożytnym imperium
Do imperium grecko-rzymskiego trafiają konopie ze środkowego wschodu i wschodniej Europy. Już w tamtym czasie podręczniki lekarskie zalecały konopie w łagodzeniu bólów zębów i uszu. Kobiety elity rzymskiej wykorzystywały właściwości przeciwbólowe konopi do łagodzenia bólów porodowych. Grecki doktor Claudius Galen zauważył, że konopie stały się powszechnie stosowane w całym imperium.
0-500 n.e.
Papier z włókna i pulpy
Na terytorium Chin rozpoczyna się produkcja papieru z włókien konopi. Hua Tuo – chiński lekarz żyjący u schyłku dynastii Han, który w imperium Chińskim uważany był za pioniera i wynalazcę tradycyjnej chirurgii. Jest pierwszym lekarzem, który opisał konopie jako środek przeciwbólowy. Używał mikstury konopi i wina do znieczulania pacjentów przed operacją.
800 n.e.
Marichuana zamiennikiem alkoholu dla wyznawców islamu
Mahomet zakazuje kategorycznie spożycia alkoholu w religii islamu. Wyparty alkohol zostaje zastąpiony spożyciem marihuany.
1025 n.e.
Kanon medyczny konopii
Perski lekarz, filozof i uczony Awicenna – nazywany ojcem nowoczesnej medycyny – tworzy „Kanon medyczny”. Opisał w nim medyczne zastosowanie konopi – uznając jej działanie w leczeniu dny moczanowej, obrzęków, zakażeń czy bólów głowy.
1400-1500 n.e.
Wymóg uprawy konopii dla brytyjskich i hiszpańskich rolników
Królowa Elżbieta I przez duże zapotrzebowanie brytyjskiej floty na liny i tkaniny każe rolników, którzy mają więcej niż 60 akrów ziemi, za brak upraw konopi. Podobny wymóg uprawy konopi pojawił się w Hiszpanii dzięki królowi Filipowi.
1550 n.e.
Pierwsze konopie w nowym świecie
Hiszpanie przynoszą konopie do Ameryki, gdzie znajdują zastosowanie w produkcji tkanin i lin.
1776 n.e.
Deklaracja niepodległości stanów zjednoczonych
Powstaje pierwsza wersja Deklaracji Niepodległości, która została napisana na papierze konopnym.
1798 n.e.
Marichuana rozpowszchniana w europie
Napoleon sprowadza konopie do Francji. Znalazły one zastosowanie przeciwbólowe i uspokajające.
1839 n.e.
Konopie w medycynie zachodniej
Irlandzki lekarz W. B. O’Shaughnessy wprowadza konopie do nowoczesnej medycyny zachodniej. Jako pierwszy lekarz w Europie stosuje konopie do leczenia bólu przy chorobach reumatycznych, kolce jelitowej u dzieci i bólach tężcowych. Tworzy publikację “Extract from a Memoir on the Preparations of the Indian Hemp, or Gunjah…”, która opisuje brak efektów ubocznych w stosowaniu konopi w leczeniu.
1849 n.e.
Pierwszy klub dla palaczy haszyszu
W Paryżu, z inicjatywy francuskiego filozofa, pisarza i dziennikarza Théophile’a Gautiera, powstaje „Club des Hashischins” mający na celu popularyzowanie spożywania konopi.
1890 n.e.
Szerokie zastosowanie konopii
J. Russell Reynolds, nadworny lekarz królowej Wiktorii, wydaje na łamach „The Lancet” – recenzowanego naukowego czasopisma medycznego, jednego z najdłużej wydawanych tego typu czasopism na świecie – publikację opisującą pozytywne działanie konopi. Twierdził w niej, że konopie są najcenniejszym lekarstwem jakie posiada ludzkość.
1915 n.e.
Delegalizacja marichuany na terenie usa
Powstaje ustawa podatkowa Harrisona “Harrison Narcotics Tax Act”. będąca prawem federalnym Stanów Zjednoczonych, regulującym i opodatkowującym produkcję, import i dystrybucję opiatów i produktów z koki oraz konopi. Zgodnie z ustawą używanie konopi uznawane było jako przestępstwo.
1919 n.e.
Konopie zamiast alkoholu
Wprowadzona w Stanach Zjednoczonych prohibicja alkoholowa, zwana „The Noble Experiment” powoduje nagły i wysoki wzrost zainteresowania konopiami.
1930 n.e.
Od lekarstwa do narkotyku
Harry J. Anslinger – amerykański urzędnik państwowy, pierwszy dyrektor Federalnego Biura ds. Narkotyków w Departamencie Skarbu USA rozpoczyna swoje działania przeciwko konopiom, próbując udowodnić ich szkodliwy wpływ. Opowiadał się za skrajnie surowymi karami za posiadanie narkotyków i handel nimi. Miał duży wkład w wiele filmów demonizujących działanie marihuany, w tym najbardziej znany „Reefer Madness. Jego propaganda osiągnęła sukces – marihuana została zdelegalizowana w 46 stanach.
1937 n.e.
Wytrzymalszy niż stal
Henry Ford, ojciec motoryzacji pokazuje prototyp w pełni sprawnego auta wykonanego z soi i konopi. Dzięki pracy Henrego Forda oraz botanika George’a Washingtona Carvera auto nie tylko zostało wykonane z konopi, ale było również napędzane paliwem z konopi.
1961 n.e.
Marichuana jako używka
185 państw związanych z ONZ podpisuje „Jednolitą konwencję o środkach odurzających”, która ograniczała dostęp do przetworów konopi, kokainy i narkotyków opioidowych w celach pozamedycznych.
1964 n.e.
Nigdy niepalący badacz
Izraelski chemik organiczny i profesor chemii leczniczej na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie w Izraelu wyizolował THC z konopi indyjskich. Wyjaśnił struktury i przeanalizował syntezę Δ9-tetrahydrokanabinolu, głównej substancji czynnej konopi. Miał swój wkład w odkrycie receptorów kannabinoidowych znajdujących się w ludzkim mózgu oraz w obwodowym układzie nerwowym.
1976 n.e.
Coffee shopy
Marihuana zostaje zdekryminalizowana w Holandii. Produkty z konopi są sprzedawane otwarcie tylko w niektórych lokalnych kawiarenkach, a posiadanie do 5 gramów na własny użytek jest legalne.
1988 n.e.
Badania nad nowymi składnikami konopii
Na Uniwersytecie w St. Louis zostają odkryte receptory kannabinoidowe CBD1 i CBD2, znajdujące się w ludzkim mózgu oraz w obwodowym układzie nerwowym. Receptory te reagują tylko na THC.
1998 n.e.
Raport who
Prestiżowy magazyn “New scientist” opublikował fragment tajnego raportu WHO na temat szkodliwości konopi na organizm człowieka. W związku z publikacją wybucha skandal – zmuszone przez opinie publiczną WHO publikuje całość raportu, który pokazuje, że 15-letnie badania na temat szkodliwości marihuany wykazaly, iż jest ona dużo mniej szkodliwa od alkoholu i nikotyny.
2004 n.e.
Wzrost publikacji na temat leczniczych właściwości konopii
Ilość publikacji na temat zastosowania konopi w leczeniu chorób wg wyszukiwarki publikacji medycznych „Pub Med.” przekroczyła 25 tysięcy.
2016 n.e.
Legalizacja produktów konopnych w polsce
Medyczna marihuana zostaje zalegalizowana na terenie Polski. Do aptek trafiają pierwsze kwiaty konopi medycznej do produkcji preparatów dla chorych potrzebujących terapii kannabinoidami. Aktualnie medyczna marihuana sprowadzana jest z za granicy.
warto wiedzieć
Marihuana a opioidy – najnowsze badanie British Columbia Center on Substance Use
Badanie wykazało, że pacjenci, którzy spożywali marihuanę „przynajmniej codziennie”, częściej przerywali iniekcje opioidów w szybszym …
Kannabinoidy pozyskiwane w procesie fermentacji trafią na rynek
Lygos Inc. – dostawca zrównoważonych, specjalistycznych składników przeznaczonych do produktów konsumenckich, nutraceutycznych i farmaceutycznych na …
Marihuana i seks
Regularne używanie konopi indyjskich, wpływa na życie seksualne kobiet. Wyniki pierwszego tego rodzaju badania opublikowano …
Boomersi czy millenialsi – które pokolenie używa więcej konopi?
Ankieta przeprowadzona przez Verilife pokazuje, że boomersi – czyli pokolenie urodzone w latach 1946-1964, palą …