Historia Konopi

Historia Konopi

Poznaj kilka interesujących faktów na temat konopi o których nie masz pojęcia!

10000-6500 p.n.e.

Pierwsze wzmianki o hodowli konopi siewnych

Kopie indyjskie, zwane w języku chińskim má 麻 (oznacza: „konopie; zdrętwienie”) lub dàmá 大麻 (z „dużym; wielkim”) już wtedy były używane do produkcji włókien na Tajwanie.

4000 p.n.e.

Święte uprawy na dalekim wschodzie

Powstaje PAN-P’O Village – neolityczna wioska chińska, w której konopie miały bardzo duże znaczenie. Ich uprawę uznanano za jedną z „five grains”, (z chińskiego 五谷), czyli jedną z pięciu upraw hodowlanych, które były najważniejsze w starożytnych Chinach. Czasem same uprawy były uważane za święte. Konopie wykorzystywano do produkcji materiałów, papieru czy oleju.

Rodzą się pierwsze wzmianki o materiałach wykonanych z konopi w Europie. Pojawia się również sumeryjskie słowo „Kanaba” – jedno z najstarszych słów w historii ludzkości europejskiej – oznaczające konopie. Na stałe zostało ono w językach ludów Indii, Europy i Bliskiego Wschodu.

2737 p.n.e.

Najstarsze zapiski medyczne o marihuania

PEN TS’AO CHING – znany również jako Shen Nung – nazywany ojcem medycyny chińskiej, opracowuje listę smaku 365 ziół. Napisał najstarszą znaną chińską książkę o rolnictwie. Twórca najstarszych znanych zapisków o medycznym zastosowaniu marihuany. Opisał jej właściwości w leczeniu chorób takich jak reumatyzm, malaria czy dna moczanowa.

2000-1400 p.n.e

Bogte źródła historyczne z całego świata

Pojawiają się pierwsze wzmianki o egipskich warsztatach przetwarzających konopie i ich włókna.

Scytowie – koczowniczy lud indoeuropejski używa konopi w łaźniach parowych oraz w rytuałach pogrzebowych, paląc wyschnięte kwiaty konopi w rytualnych ogniskach.

Starożytni Grecy używają konopi do łagodzenia stanów zapalnych.

Powstaje Atharva Veda – jeden z czterech zbiorów hymnów, wchodzących w skład Wed – hinduskich tekstów religijnych. Marihuana jest tam opisywana jako źródło szczęścia, dawca radości i wolności oraz „roślina magiczna”.

Zapoczątkowana zostaje Ajurweda – starożytny system medycyny indyjskiej stosowany do leczenia wielu dolegliwości: epilepsji, wścieklizny, niepokoju i zapalenia oskrzeli. Ajurwedyjskie tradycje medyczne łączyły również konopie z innymi ziołami.

1550 p.n.e.

Papirus i medycyna

Powstaje Papirus Ebersa – staroegipski papirus medyczny zawierający informacje z zakresu chorób wewnętrznych, chirurgii i stosowania minerałów oraz licznych roślin medycznych. Co najważniejsze konopie opisane są bardzo obszernie i szczegółowo.

1213 p.n.e

Konopie w starożytnym egipcie

Umiera Ramzes II jednen z najwybitniejszych władców starożytnego Egiptu – z jego mumii został odzyskany pyłek konopi.

990 p.n.e

Konopie jako lekarstwo i rozrywka

Asyryjczycy, naród semicki zamieszkujący Irak, Iran, Turcję i Syrię wykorzystuje efekty psychoaktywne konopi indyjskiej do celów rekreacyjnych i medycznych.

550 p.n.e.

Natchniony prorok i jego święta księga

Perski prorok Zoroastera tworzy Awestę inaczej zwaną Zend-Aveste, czyli świętą natchnioną księgę religii mazdaizmu i zaratusztrianizmu. Opisuje tysiące gatunków roślin leczniczych, przedstawiając również bardzo obszernie konopie.

500-200 p.n.e

Zastosowanie medyczne konopii w starożytnym imperium

Do imperium grecko-rzymskiego trafiają konopie ze środkowego wschodu i wschodniej Europy. Już w tamtym czasie podręczniki lekarskie zalecały konopie w łagodzeniu bólów zębów i uszu. Kobiety elity rzymskiej wykorzystywały właściwości przeciwbólowe konopi do łagodzenia bólów porodowych. Grecki doktor Claudius Galen zauważył, że konopie stały się powszechnie stosowane w całym imperium.

0-500 n.e.

Papier z włókna i pulpy

Na terytorium Chin rozpoczyna się produkcja papieru z włókien konopi. Hua Tuo – chiński lekarz żyjący u schyłku dynastii Han, który w imperium Chińskim uważany był za pioniera i wynalazcę tradycyjnej chirurgii. Jest pierwszym lekarzem, który opisał konopie jako środek przeciwbólowy. Używał mikstury konopi i wina do znieczulania pacjentów przed operacją.

800 n.e.

Marichuana zamiennikiem alkoholu dla wyznawców islamu

Mahomet zakazuje kategorycznie spożycia alkoholu w religii islamu. Wyparty alkohol zostaje zastąpiony spożyciem marihuany.

1025 n.e.

Kanon medyczny konopii

Perski lekarz, filozof i uczony Awicenna – nazywany ojcem nowoczesnej medycyny – tworzy „Kanon medyczny”. Opisał w nim medyczne zastosowanie konopi – uznając jej działanie w leczeniu dny moczanowej, obrzęków, zakażeń czy bólów głowy.

1400-1500 n.e.

Wymóg uprawy konopii dla brytyjskich i hiszpańskich rolników

Królowa Elżbieta I przez duże zapotrzebowanie brytyjskiej floty na liny i tkaniny każe rolników, którzy mają więcej niż 60 akrów ziemi, za brak upraw konopi. Podobny wymóg uprawy konopi pojawił się w Hiszpanii dzięki królowi Filipowi.

1550 n.e.

Pierwsze konopie w nowym świecie

Hiszpanie przynoszą konopie do Ameryki, gdzie znajdują zastosowanie w produkcji tkanin i lin.

1776 n.e.

Deklaracja niepodległości stanów zjednoczonych

Powstaje pierwsza wersja Deklaracji Niepodległości, która została napisana na papierze konopnym.

1798 n.e.

Marichuana rozpowszchniana w europie

Napoleon sprowadza konopie do Francji. Znalazły one zastosowanie przeciwbólowe i uspokajające.

1839 n.e.

Konopie w medycynie zachodniej

Irlandzki lekarz W. B. O’Shaughnessy wprowadza konopie do nowoczesnej medycyny zachodniej. Jako pierwszy lekarz w Europie stosuje konopie do leczenia bólu przy chorobach reumatycznych, kolce jelitowej u dzieci i bólach tężcowych. Tworzy publikację “Extract from a Memoir on the Preparations of the Indian Hemp, or Gunjah…”, która opisuje brak efektów ubocznych w stosowaniu konopi w leczeniu.

1849 n.e.

Pierwszy klub dla palaczy haszyszu

W Paryżu, z inicjatywy francuskiego filozofa, pisarza i dziennikarza Théophile’a Gautiera, powstaje „Club des Hashischins” mający na celu popularyzowanie spożywania konopi.

1890 n.e.

Szerokie zastosowanie konopii

J. Russell Reynolds, nadworny lekarz królowej Wiktorii, wydaje na łamach „The Lancet” – recenzowanego naukowego czasopisma medycznego, jednego z najdłużej wydawanych tego typu czasopism na świecie – publikację opisującą pozytywne działanie konopi. Twierdził w niej, że konopie są najcenniejszym lekarstwem jakie posiada ludzkość.

1915 n.e.

Delegalizacja marichuany na terenie usa

Powstaje ustawa podatkowa Harrisona “Harrison Narcotics Tax Act”. będąca prawem federalnym Stanów Zjednoczonych, regulującym i opodatkowującym produkcję, import i dystrybucję opiatów i produktów z koki oraz konopi. Zgodnie z ustawą używanie konopi uznawane było jako przestępstwo.

1919 n.e.

Konopie zamiast alkoholu

Wprowadzona w Stanach Zjednoczonych prohibicja alkoholowa, zwana „The Noble Experiment” powoduje nagły i wysoki wzrost zainteresowania konopiami.

1930 n.e.

Od lekarstwa do narkotyku

Harry J. Anslinger – amerykański urzędnik państwowy, pierwszy dyrektor Federalnego Biura ds. Narkotyków w Departamencie Skarbu USA rozpoczyna swoje działania przeciwko konopiom, próbując udowodnić ich szkodliwy wpływ. Opowiadał się za skrajnie surowymi karami za posiadanie narkotyków i handel nimi. Miał duży wkład w wiele filmów demonizujących działanie marihuany, w tym najbardziej znany „Reefer Madness. Jego propaganda osiągnęła sukces – marihuana została zdelegalizowana w 46 stanach.

1937 n.e.

Wytrzymalszy niż stal

Henry Ford, ojciec motoryzacji pokazuje prototyp w pełni sprawnego auta wykonanego z soi i konopi. Dzięki pracy Henrego Forda oraz botanika George’a Washingtona Carvera auto nie tylko zostało wykonane z konopi, ale było również napędzane paliwem z konopi.

1961 n.e.

Marichuana jako używka

185 państw związanych z ONZ podpisuje „Jednolitą konwencję o środkach odurzających”, która ograniczała dostęp do przetworów konopi, kokainy i narkotyków opioidowych w celach pozamedycznych.

1964 n.e.

Nigdy niepalący badacz

Izraelski chemik organiczny i profesor chemii leczniczej na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie w Izraelu wyizolował THC z konopi indyjskich. Wyjaśnił struktury i przeanalizował syntezę Δ9-tetrahydrokanabinolu, głównej substancji czynnej konopi. Miał swój wkład w odkrycie receptorów kannabinoidowych znajdujących się w ludzkim mózgu oraz w obwodowym układzie nerwowym.

1976 n.e.

Coffee shopy

Marihuana zostaje zdekryminalizowana w Holandii. Produkty z konopi są sprzedawane otwarcie tylko w niektórych lokalnych kawiarenkach, a posiadanie do 5 gramów na własny użytek jest legalne.

1988 n.e.

Badania nad nowymi składnikami konopii

Na Uniwersytecie w St. Louis zostają odkryte receptory kannabinoidowe CBD1 i CBD2, znajdujące się w ludzkim mózgu oraz w obwodowym układzie nerwowym. Receptory te reagują tylko na THC.

1998 n.e.

Raport who

Prestiżowy magazyn “New scientist” opublikował fragment tajnego raportu WHO na temat szkodliwości konopi na organizm człowieka. W związku z publikacją wybucha skandal – zmuszone przez opinie publiczną WHO publikuje całość raportu, który pokazuje, że 15-letnie badania na temat szkodliwości marihuany wykazaly, iż jest ona dużo mniej szkodliwa od alkoholu i nikotyny.

2004 n.e.

Wzrost publikacji na temat leczniczych właściwości konopii

Ilość publikacji na temat zastosowania konopi w leczeniu chorób wg wyszukiwarki publikacji medycznych „Pub Med.” przekroczyła 25 tysięcy.

2016 n.e.

Legalizacja produktów konopnych w polsce

Medyczna marihuana zostaje zalegalizowana na terenie Polski. Do aptek trafiają pierwsze kwiaty konopi medycznej do produkcji preparatów dla chorych potrzebujących terapii kannabinoidami. Aktualnie medyczna marihuana sprowadzana jest z za granicy.

warto wiedzieć

add-weed-tFkScFEdh7c-unsplash

Marihuana a opioidy – najnowsze badanie British Columbia Center on Substance Use

Badanie wykazało, że pacjenci, którzy spożywali marihuanę „przynajmniej codziennie”, częściej przerywali iniekcje opioidów w szybszym …

czytaj dalej
matthew-sichkaruk-TjrhGEgyqlQ-unsplash

Kannabinoidy pozyskiwane w procesie fermentacji trafią na rynek

Lygos Inc. – dostawca zrównoważonych, specjalistycznych składników przeznaczonych do produktów konsumenckich, nutraceutycznych i farmaceutycznych na …

czytaj dalej
alexander-krivitskiy-6GmVt60qwlY-unsplash

Marihuana i seks

Regularne używanie konopi indyjskich, wpływa na życie seksualne kobiet. Wyniki pierwszego tego rodzaju badania opublikowano …

czytaj dalej
markos-mant-rWIXLj4eCr8-unsplash (2)

Boomersi czy millenialsi – które pokolenie używa więcej konopi?

Ankieta przeprowadzona przez Verilife pokazuje, że boomersi – czyli pokolenie urodzone w latach 1946-1964, palą …

czytaj dalej

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!