louis-hansel-SwO3r4BUl1I-unsplash

Dziś świętujemy 420!

Dziś 20 kwietnia, wśród wszystkich sympatyków i zwolenników konopi jest to dzień szczególny. To właśnie dziś „gwiazdkę” obchodzą wszyscy palacze i użytkownicy marihuany. Od lat, 20 kwietnia jest uznawany za święto zwolenników, propagatorów i miłośników konopi. Święto wszystkich tych którym konopie są bliskie sercu, bez względu na to czy korzystają z nich ze względów rekreacyjnych, czy też ze względów zdrowotnych. Dzień w którym każdy zwolennik konopi na świecie o 16.20 powinien skorzystać z ich mocy.

Znamy wiele teorii, dlaczego akurat ten dzień okrzyknięto świętem palenia marihuany. Najbardziej nieprawdopodobną wydaję się być ta głosząca, że data pochodzi z piosenki Boba Dylana „Rainy Day Women # 12&35”. Wszystko dlatego że 12 pomnożone przez 35 równa się 420. Znane są tez teorie, jakoby data pochodziła z kodu którym policjanci posługiwali się by przekazać informację o „paleniu marihuany w toku” 420. Wszystkie te teorie są błędne. Najbardziej wiarygodną historią, która mogła zapoczątkować uznawanie 20 kwietnia za dzień palaczy konopi jest ta która miała miejsce w hrabstwie Marin w Kalifornii. Historia rozpoczyna się w 1971 roku, kiedy to grupa przyjaciół: Steve Capper, Dave Reddix, Jeffrey Noel, Larry Schwartz i Mark Gravich znani jako „Waldos”, zaczynają spotykać się po lekcjach by wspólnie zapalić trawkę. Uczniowie spotykali się o 16.20 pod pomnikiem chemika Louisa Pasteura przy szkole San Rafael High School do której uczęszczali. Dlaczego akurat o 16.20? Zwyczajnie, kończyli wtedy zajęcia. Godzina ta stała się dla nich umownym „kodem” którym rzucali do siebie gdy przyszła im ochota na chwilę relaksu. Wypowiedziane „420” była zachętą i zaproszeniem reszty paczki do wspólnego palenia marihuany. Historia ma swój ciąg dalszy w latach 90’. Brat Reddixa pomógł mu w rozpoczęciu współpracy z zespołem Grateful Dead Phila Lesha. Legenda głosi, że 28 grudnia 1990 r. Deadheads in Oakland rozdali ulotki zapraszające ludzi do palenia „420” – 20 kwietnia o 16:20 – i jeden dostał się w ręce Steve’a Blooma, byłego reportera magazynu High Times .Wkrótce dzięki publikacji te cyfry stały się znane na całym świecie ze swojego związku z marihuaną.

Portal TIME w 2016 roku opublikował rozmowę z „Waldos”. Steve Capper wspominając szkolne czasy, zwrócił uwagę na to jak wiele się zmieniło na przestrzeni lat. Skok jaki wykonało społeczeństwo między 1971 a 2016 rokiem jest ogromny, lecz nie tylko akceptacja konopi się zwiększyła. Wspomina również, że obecnie dostępne produkty są o wiele mocniejsze niż znane im wtedy. Capper twierdzi również, że powszechny amerykański pogląd na osoby palące marihuanę znacznie się zmienił od czasu rozpoczęcia 4/20, ponieważ bardziej akceptowane jest to, że ludzie, którzy są entuzjastami marihuany, mogą być również zdrowi i inteligentni. Powiedział, że jego partner biznesowy czasami martwił się, że rozgłos wokół powiązania Cappera z 420 może być niekorzystny dla biznesu, ale w praktyce ludzie, których spotykał na konferencjach, którzy byli świadomi tej korelacji, częściej prosili o selfie niż osądzali go. Bardziej akceptowane stosowanie medyczne marihuany również zmieniło postrzeganie konopi. Oczywiście bardzo istotnym było rozprzestrzenianie się ruchu legalizacyjnego które sprawiło, że marihuana stała się bardziej dostępna niż kiedyś – „Fajnie, że jest legalna, a ludzie nie pójdą tak często do więzienia” – mówi Capper.

Obchody 420 w Toronto – 2018r.

Data bardzo zakorzeniła się w społeczności konopnej. Dla wielu palaczy, liczba 420 stała się integralną częścią kultury konopnej. Niektórzy byli tak z nią związani, że masowo zaczęły znikać znaczniki 420 mil na drogach I-70, a stan Kolorado zaczął mieć z tym poważny problem. Ostatecznie zdecydowali się wymienić tak popularne znaki na oznaczone napisem 419.99 mil.

W miarę swoim możliwości, usiądźmy dziś o 16.20 i celebrujmy ten wyjątkowy dzień w najprostszy, znany nam sposób. Wypuszczając dym z ust.

Bless!

podziel się wpisem:

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!