Preparing and rolling marijuana cannabis joint. Drugs narcotic concept. Close up

Dwie trzecie Amerykanów popiera legalizację konopi indyjskich

Ankiety przeprowadzone w ostatnim czasie potwierdzają potrzebę legalizacji rekreacyjnych konopi w całych Stanach Zjednoczonych.

Prawie dwie trzecie wszystkich Amerykanów nadal popiera federalną legalizację używania konopi indyjskich przez dorosłych do celów rekreacyjnych.

W ankiecie Marist, przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu we współpracy z NPR i PBS, zapytano 1744 Amerykanów, czy uważają legalizację konopi za dobry pomysł, czy też może należy ich nie legalizować. Wyniki sondażu podają, że aż 62 procent respondentów nie zgadza się z federalnym zakazem który obejmuje obecnie rekreacyjne zażywanie marihuany i powinien być on zniesiony, tylko 33 procent opowiedziało się za wstrzymaniem legalizacji. Większy odsetek demokratów (76 procent) poparł legalizację w opozycji do republikan (44 procent).

Sprzeciw wobec legalnego zażywania konopi był większy wśród zwolenników Trumpa, niż wśród republikanów. Ponad 55 procent głosujących na Trumpa w 2016 roku deklarowała niechęć do legalizacji, a 40 procent opowiedziało się za. Ankieterzy stwierdzili również, że większość wsparcia dla legalizacji istniała w każdej grupie wiekowej, z wyjątkiem grupy określanej mianem Silent Generation tzn. osoby w wieku 73+.

Druga ankieta przeprowadzona w tym samym czasie potwierdza ustalenia Marist. W badaniach przeprowadzonych wśród 1000 Amerykanów Fox News donosi, że 63% opowiada się za legalizacją rekreacyjnych konopi dla dorosłych, a 34% przeciw. Jednak w przeciwieństwie do Marist, Fox nie rozbił swoich wyników według danych demograficznych. Oznacza to niewielki, ale zauważalny wzrost poparcia w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy Fox stwierdził, że 59 procent wszystkich respondentów opowiedziało się za użyciem dla dorosłych.

Kilka innych sondaży przeprowadzonych w ciągu ostatnich dwóch lat wykazało identyczne wyniki. W innym sondażu Marist z tego lata poparcie dla legalizacji wynosiło 63 procent, przy czym respondenci uznawali legalne zioło za wyższy priorytet niż kontrola broni, bezpłatne studia czy ochrona środowiska. Ankieta Gallupa przeprowadzona tej jesieni wykazała 66 procent poparcia dla legalizacji, badania Pew Research Center wykazało 62 procent poparcia zeszłej jesieni, a Center for American Progress – 70 procent wsparcia latem ubiegłego roku.

„W tym okresie świątecznym, Amerykanie bardziej niż kiedykolwiek, są skłonni zgodzić się na zalegalizowanie marihuany, gdy temat pojawia się przy stole. Dysponując mandatem większości publicznej, nadszedł czas, aby zażądać zniesienia zakazu przed wyborami w 2020r.” – powiedział Justin Strekal, dyrektor polityczny NORML w Marijuana Moment.

Większość obywateli Stanów Zjednoczonych zdecydowanie opowiedziało się za legalizacją. Kiedy ustawodawcy wezmą pod uwagę ich zdanie i dopuszczą do pełnej legalizacji konopi? Na to przyjdzie nam jeszcze poczekać.

podziel się wpisem:

kategorie wpisów

facebook

social media

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!