Marijuana head and cannabis consumer symbol as a human face made of weed leaves as a pot or herbal medicine patient and effects on psychology or drug dealer concept in a 3D illustration style.

Dronabinol wspomaga leczenie choroby Alzheimera

Alzheimer to choroba dotykająca głównie osoby starsze. Zmiany które zachodzą w mózgu prowadzą do neurodegeneracji, która z kolei wpływa między innymi na nasze funkcje poznawcze. Choć przyczyny jej powstania nie są do końca znane, to proces postępowania choroby został zbadany. Niezdiagnozowani pacjenci cierpiący z powodu tego schorzenia, najczęściej pierwsze objawy mylą z obniżeniem sprawności mózgu, które wynikają z ich wieku – najczęściej choroba ta dotyka osoby po 65 roku życia. Uszkodzenia powstałe w korze mózgowej skutkują obniżeniem sprawności umysłowych, problemami z komunikacją werbalną, zaburzeniami pamięci oraz myślenia.

Nikt nie zdołał odkryć jeszcze gdzie leży przyczyna występowania choroby Alzheimera, jednak naukowcy dostrzegli jakie czynniki zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się tej neurodegeneracji. Czynnikami tymi są: wiek powyżej 65 roku życia, cukrzyca, występowanie w rodzinie choroby Alzheimera, płeć żeńska i niskie wykształcenie.

Psychiatrzy w Austrii postanowili dać szansę terapii w której użyto dronabinolu syntetycznej postaci THC. Pacjentka objęta terapią była w stanie ograniczyć leki farmaceutyczne stosowane dotychczas w jej przypadku. Austriaccy psychiatrzy sugerują, że dronabinol może być skuteczniejszą formą walki z otępieniem w chorobie Alzheimera, niż tradycyjne metody farmakologiczne.

Czasopismo Frontiers in Psychiatry opublikowało studium przypadku austriackiej pacjentki. Przyjęta w 2008 roku pacjentka, mająca wówczas 69 lat stale doświadczała zaburzeń pamięci, orientacji przestrzennej, paranoi oraz łagodnej postaci depresji. Obserwacja pacjentki ujawniła, że cierpi ona na otępienie typu Alzheimera (AD), zaburzenie zwyrodnieniowe występujące u około 17% osób powyżej 75 roku życia. W trakcie pierwszego roku terapii w ośrodku,, stan pacjentki uległ pogorszeniu się. Pacjentka utraciła mobilność oraz przestała komunikować się z opiekunami. Wśród nowych objawów pojawiły się napady padaczkowe, autoagresja oraz fizyczna agresja wobec personelu medycznego która mogła mieć podłoże w paranoicznych złudzeniach.

Stosowana do tej pory terapia farmakologiczna nie przyniosła pozytywnych rezultatów. Lekarze uznali, że kontynuowanie tej terapii biorąc pod uwagę nieprzyjemne skutki uboczne, nie będzie miało pozytywnego wpływu na pacjentkę. Postanowili wprowadzić do leczenia dronabinol, syntetyczną postać THC.

„Medyczne uzasadnienie tej decyzji polegało na znanym pozytywnym działaniu przeciwlękowym, przeciwbólowym i uspokajającym kannabinoidów” – wyjaśniają autorzy raportu.

Terapia sprawdziła się. Psychiczny stan pacjentki uległ poprawie. Zmniejszyła się częstotliwość i intensywność destrukcyjnych i agresywnych zachowań. Lekarze prowadzący terapię mogli ograniczyć środki farmakologiczne o połowę, w dalszym ciągu zachowując zadowalające efekty terapii dronabinolem.

Pozytywny efekt terapii syntetycznym THC to jedynie opis przypadku, nie jest on gwarancją podobnych efektów u wszystkich pacjentów cierpiących na AD. Nie można przejść jednak obok niego obojętnie. Naukowcy prowadzący terapię i przygotowujący raport, zgodnie uważają, że stan pacjentki po wprowadzeniu dronabinolu do terapii „uzasadnia potrzebę randomizowanych, kontrolowanych badań w celu zbadania wpływu agonistów receptora kannabinoidowego na objawy behawioralne i psychiczne u pacjentów w różnych stadiach AD”.

„Kanabinoidy mają wyraźny profil farmakologiczny, który może oferować alternatywne podejście farmakologiczne do leków przeciwpsychotycznych i uspokajających w leczeniu NP – objawów neuropsychiatrycznych, u pacjentów z AD.[…] Ponadto korzystny wpływ na apetyt i ból może znacznie poprawić jakość życia pacjentów z AD i ich opiekunów. Konieczne są dalsze badania w celu bardziej szczegółowego zbadania wpływu różnych dawek i rodzajów kannabinoidów. Pilnie potrzebne są szczególnie kontrolowane badania kliniczne porównujące kannabinoidy z atypowymi lekami przeciwpsychotycznymi. ”

Na całym świecie prowadzone są badania nad potencjałem terapeutycznym marihuany w leczeniu choroby Alzheimera. W lutym tego roku Denver przyznało pierwszą licencję w mieście na badania wpływu kannabinoidów w terapii AD. Stale czekamy też na wyniki trzech badań prowadzonych w Kanadzie, które wyjaśnić mają wpływ konopi na zaburzenia neurodegeneracyjne.

“Cannabinoid as Beneficial Replacement Therapy for Psychotropics to Treat Neuropsychiatric Symptoms in Severe Alzheimer’s Dementia: A Clinical Case Report” https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyt.2020.00413/full

podziel się wpisem:

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!