grav-3rhZlxe9D4g-unsplash

Choroba Huntingtona

Chorea chronica hereditaria progressiva, to łacińska nazwa choroby jaką jest pląsawica Huntingtona. Degeneracyjna choroba genetyczna, atakująca ośrodkowy układ nerwowy, której jednymi z pierwszych objawów mogą być zaburzenia ruchowe, psychiczne oraz otępienie. Pląsawica postępuje z wiekiem, a zazwyczaj pierwsze z jej objawów możemy dostrzec między 30. a 50. rokiem życia. Schorzenie to dziedziczone jest autosomalnie dominująco, a więc statystycznie połowa dzieci chorego na pląsawice będzie też ją posiadała. Średni czas przeżycia od momentu diagnozy to 15-20 lat.

Choroba z wiekiem się nasila, a liczba jej objawów rośnie. Mimowolne ruchy, zaburzenia motoryki, problemy z utrzymywaniem równowagi i w komunikowaniu się, skurcze mięśni. Problemy z koncentracją i trudności w podejmowaniu decyzji, a także depresja, myśli samobójcze, drażliwość i problemy emocjonalne. Wszystko to składa się na chorobę w której osoba dotknięta nią, jest z czasem uzależniona od pomocy innych. Zachłystowe zapalenie płuc, które powodują problemy z połykaniem to główna przyczyna śmierci pacjentów z pląsawicą, stanowi je aż 85% przypadków. W 9% jest to samobójstwo. Każdy przypadek zachorowania na pląsawice jest indywidualny a jej przebieg nie możliwy do przewidzenia. Najwcześniejsze objawy pląsawicy nie są niepokojące, mogą to być nieznaczne zaburzenia ruchowe lub też spadek masy ciała.

Nie ma skutecznej terapii farmakologicznej zatrzymującej ciągłe obumieranie komórek nerwowych. Dostępne na rynku farmakologicznym lekarstwa nie są w stanie w pełni pomóc pacjentom z pląsawicą Huntingtona. Ponadto, są przyczyną licznych skutków ubocznych, które dodatkowo obciążają chorego, a ich stosowanie niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Poszukiwanie przez chorych alternatywnych metod leczenia jest czymś oczywistym. Taką metodą okazuje się terapia konopiami.

Kannabinoidy znane ze swego szerokiego spektrum działania są w stanie pomóc również w pląsawicy. Ich wpływ na układ endokannabinoidowy ma ogromne znaczenie w regulowaniu wielu funkcji ludzkiego organizmu. Stosowanie konopi pozwala na zredukowaniu nasilenia wielu z jej objawów np. ruchów mimowolnych oraz spowolnienia postępu choroby. Neuroprotekcyjne działanie kannabinoidów zapobiega obumieraniu neuronów. Wiele dotychczasowych badań udowodniło, że konopie oraz medykamenty z nich produkowane posiadają działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające. Badania opublikowane w Journal of British Pharmacology ujawniają, że aktywacja receptorów CB1 i CB2 przez kannabinoidy pomaga kontrolować obronę przeciwutleniającą mózgu, jednocześnie ograniczając toksyczność komórek mikrogleju. Bardzo istotnym jest również działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. CBD, THC oraz CBG występujące w konopiach wykazują ogromny potencjał który w przyszłości może być masowo wykorzystywany w leczeniu oraz niwelowaniu objawów chorobowych m.in. w pląsawicy Huntingtona. Badania opublikowane w Journal of Neuroscience Research pokazują, że najlepszymi proporcjami stosowania CBD i THC jest 1:1, jednak z kolei inne badania mówią o zbawiennym wpływie CBG. Myszom chorującym na pląsawicę podano CBG, które jak się okazało aktywowało receptory PPAR-gamma w uszkodzonych tkankach nerwowych. CBG tym samym łagodziło stany zapalne, objawy choroby oraz stymulowało naprawę uszkodzonych tkanek.

Rosnąca liczba chorych, którym w pląsawicy pomogły konopie stale rośnie. Spowodowało to również wzrost liczby badań naukowych, a te potwierdzają pozytywny wpływ kannabinoidów w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych. Jednak by jednoznacznie określić zakres działania kannabinoidów w pląsawicy Huntingtona, niezbędne są badania na szerszą skalę – i na nie z niecierpliwością czekamy.

„Neuroprotective effects of phytocannabinoid-based medicines in experimental models of Huntington’s disease.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21674569

„Sativex-like combination of phytocannabinoids is neuroprotective in malonate-lesioned rats, an inflammatory model of Huntington’s disease: role of CB1 and CB2 receptors.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22860209

„Controlled clinical trial of cannabidiol in Huntington’s disease.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1839644

„Prospects for cannabinoid therapies in basal ganglia disorders.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21545415

„Neuroprotective properties of cannabigerol in Huntington’s disease: studies in R6/2 mice and 3-nitropropionate-lesioned mice.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25252936

podziel się wpisem:

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!