margo-amala-bc9DFiU7b00-unsplash

CBM pomoże cukrzykom?

Czy marihuana może pomóc w leczeniu cukrzycy? Niewielka, ale rosnąca liczba badań sugeruje, że niektóre kannabinoidy mają takie właściwości.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Molecules naukowcy Instytutu Chemii Biomolekularnej z Włoch odkryli, że kannabimovon (CBM), rzadki kannabinoid, może uwrażliwić komórki na insulinę. CBM dołącza zatem do CBD, THC, THCV i THCA jako potencjalnie obiecująca droga badań nad profilaktyką cukrzycy.

Cukrzyca jest chorobą charakteryzującą się obecnością zbyt dużej ilości cukru we krwi. Nieleczona może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, udar mózgu i ślepota. Choroba przybiera dwie formy, nazwane cukrzycą typu 1 i cukrzycą typu 2.

Typ 1 ma miejsce, gdy trzustka wytwarza zbyt mało insuliny, hormonu, który reguluje ilość cukru we krwi. Ten typ jest dość rzadki, na ogół genetyczny i najczęściej pojawia się w dzieciństwie. Leczenie zwykle obejmuje zastrzyki insuliny w celu kontrolowania poziomu cukru we krwi.

W typie 2 organizm nie może normalnie przetwarzać cukru we krwi i wynika z kombinacji czynników genetycznych i stylu życia. Osoby z typem 2 albo nie wytwarzają wystarczającej ilości insuliny, aby regulować poziom cukru we krwi, albo ich komórki są odporne na insulinę.

Chociaż obecnie uważa się je za bezpieczne, podawanie insuliny jest często postrzegane jako ostatnia linia obrony dla tych pacjentów. Wiele osób wolałoby nie polegać na zastrzykach, aby poradzić sobie ze swoim stanem, dlatego wyczerpują wszystkie inne opcje leczenia przed przejściem na insulinę.

Ponad 34 miliony Amerykanów żyje z cukrzycą typu 2 – około 10% populacji. W 2017 r. cukrzyca kosztowała Amerykanów 327 miliardów dolarów rocznie na wydatki związane z opieką zdrowotną i obniżoną produktywność. Jest to jedna z najbardziej kosztownych chorób zarówno dla osób, jak i dla systemów, które się nimi opiekują. Narodowy Instytut Zdrowia wydał 1,1 miliarda dolarów na badania nad cukrzycą w 2015 roku. Biorąc pod uwagę rozpowszechnienie choroby i jej wpływ ekonomiczny, wysoce poszukiwane są nowe opcje leczenia.

Pomimo dobrze znanego skutku spożycia konopi jakim jest przejściowy „wilczy apetyt”, badania wykazały, że zwykli użytkownicy marihuany mają generalnie niższe BMI (wskaźnik masy ciała) i mniejsze obwody talii niż ci, którzy nie używają marihuany.

Kannabimovon (CBM) jest rzadkim kannabinoidem po raz pierwszy wyizolowanym z konopi w 2010 roku. Naukowcy ustalili, że CBM aktywuje receptory PPAR o wiele skuteczniej, niż leki stworzone specjalnie do tej czynności, np. leki na cukrzyce oparte na rozyglitazonie. Niestety środki farmakologiczne mają również swoje skutki uboczne, w przypadku tych na bazie rozyglitazonu było to zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia zawału serca. Naukowcy wykryli również, że oddziaływanie CBM na receptory PPAR typu PPARγ jest nieco łagodniejsze, niż w przypadku leków co może być powodem istotnych skutków ubocznych. W badaniu czytamy, że CBM „znacznie zwiększyło ekspresję receptorów PPARγ, co zdaniem naukowców sugeruje, że kannabinoid ten dodatkowo zdolny jest do generowania sprzężenia dodatniego zwrotnego, które uwalnia ekspresję genów”. Oznacza to, że CBM ma predyspozycję do stania się elementem terapii w przypadku leczenia cukrzycy typu II.

Jak w przypadku każdej formy wczesnych badań, wyniki włoskiego badania należy traktować jako zachęcające wiadomości, ale nie jako ostateczny dowód skuteczności CBM u pacjentów z cukrzycą. Wiele badań in vitro jest obiecujących – ale ciało ludzkie jest znacznie bardziej złożone niż probówka.

Zanim CBM stanie się lekiem na cukrzycę, jest jeszcze długa droga, jeśli okaże się bezpieczna i skuteczna. CBM nie został jeszcze przetestowany na zwierzętach laboratoryjnych, nie mówiąc już o ludziach. Ale włoskie badanie rzuca nieco więcej światła na potencjalne zastosowania rzadkich kannabinoidów, które dopiero zaczynamy odkrywać i rozumieć.

„Cannabidiol Reduces Aβ-Induced Neuroinflammation and Promotes Hippocampal Neurogenesis through PPARγ Involvement” https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0028668

„Identification and characterization of phytocannabinoids as novel dual PPARα/γ agonists by a computational and in vitro experimental approach” https://www.researchgate.net/publication/330121391_Identification_and_characterization_of_phytocannabinoids_as_novel_dual_PPARag_agonists_by_a_computational_and_in_vitro_experimental_approach

„Neuroprotective Properties of Cannabigerol in Huntington’s Disease: Studies in R6/2 Mice and 3-Nitropropionate-lesioned Mice” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4322067/

„PEROXISOME PROLIFERATOR-ACTIVATED RECEPTOR (PPAR) AGONISTS AS PROMISING NEW MEDICATIONS FOR DRUG ADDICTION: PRECLINICAL EVIDENCE” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3826450/

„Cannabimovone, a Cannabinoid with a Rearranged Terpenoid Skeleton from Hemp” https://chemistry-europe.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ejoc.200901464

„Identification and Characterization of Cannabimovone, a Cannabinoid from Cannabis sativa, as a Novel PPARγ Agonist via a Combined Computational and Functional Study” https://www.mdpi.com/1420-3049/25/5/1119

podziel się wpisem:

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!