esteban-lopez-_k6g3qSnYIo-unsplash

Antynowotworowe właściwości CBC i CBG

CBC lub inaczej kannabichromen jest niepsychoaktywnym kannabinoidem występującym w konopiach, jest również jednym z naturalnie występujących fitokannabinoidów który niesie szereg potencjalnych pozytywnych właściwości terapeutycznych. Cechują go właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe i stymulujące neurogenezę. Występuje w młodszych roślinach konopi indyjskich, choć w niewielkich ilościach.

CBG lub inaczej kannabigerol to jeden z fitokannabinoidów i podobnie jak CBC nie posiada właściwości psychoaktywnych. Jest jednym z pierwszych kannabinoidów jakie wytwarzają młode rośliny, stąd też pochodzi jego określenie – „komórki macierzystej” konopi. CBG znane jest ze swoich właściwości antydepresyjnych, przeciwpsychotycznych oraz właściwości stymulujące wzrost tkanki kostnej.

Nowa seria testów przeprowadzonych w Izraelu wykazała, że ​​zarówno CBC, jak i CBG wykazują właściwości przeciwnowotworowe na komórkach rakowych.

Testy wykazały, że kannabinoidy CBC (Cannabichromene) i CBG (Cannabigerol) wykazują właściwości przeciwnowotworowe po przetestowaniu na ludzkich komórkach raka żołądka i jelit. Badania przeprowadziło Cannabics Pharmaceuticals w zakładzie High Through-Put Screening (HTS) w Izraelu.

W badaniach wykorzystano platformę HTS do skriningu oraz przebadano  wpływ różnych kannabinoidów na ludzkie komórki rakowe przewodu pokarmowego, oprócz innych wcześniej testowanych rodzajów raka.

Wykazano w badaniach, że zarówno CBC, jak i CBG powodują znacznie wyższe wskaźniki martwicy w tych komórkach rakowych w porównaniu do innych kannabinoidów.

Szef firmy zajmującej się badaniami nad kannabinoidami, Dr Yaakov Waksman  powiedział: „Moje robocze założenie jest takie, że wyniki te pokazują, że może istnieć korelacja między wartością topologicznego pola powierzchni polarnej kannabinoidu (TPSA) a jego zdolnością do indukowania aktywności przeciwnowotworowej, zmniejszając wskaźniki żywotności komórek raka. Stwierdzono, że zarówno CBC, jak i CBG, jako neutralne kannabinoidy, mają wartość TPSA, która pozwala cząsteczce kannabinoidowej przeniknąć przez błonę komórki rakowej, podczas gdy ich kwasowa postać (CBCA i CBGA) – nie. To może tłumaczyć pokazaną różnicę we wskaźnikach aktywności przeciwnowotworowej ”.

„Raki żołądkowo-jelitowe są jednymi z głównych i najbardziej rozpowszechnionych przyczyn zgonów związanych z rakiem na świecie. Intrygują nas wyniki, które uzyskaliśmy w laboratorium, a naszym celem jest rozważenie położenia nacisku na ten układ narządów i dalsze badanie zróżnicowanych właściwości przeciwnowotworowych kannabinoidów. Wierzymy, że te wstępne wyniki potwierdzają naszą wizję; która ma na celu spersonalizowanie leczenia raka opartego na kannabinoidach. ” – powiedział współtwórca badań Dr Eyal Ballan.

„Cannabics Pharmaceuticals Study Shows Cannabinoids CBC and CBG Exhibit Anti-Tumor Properties on Gastrointestinal Cancer Cells” https://www.prnewswire.com/news-releases/cannabics-pharmaceuticals-study-shows-cannabinoids-cbc-and-cbg-exhibit-300993435.html

„A pre-clinical study examined the in vitro anti-tumor effects of Cannabigerol (CBG) on human cancer cell lines” https://finance.yahoo.com/news/cannabics-pharmaceuticals-announces-cannabigerol-cbg-140000885.html

podziel się wpisem:

umów konsultację

Aby poznać szczegóły naszej oferty umów się na konsultację z naszym specjalistą!